Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Miratohet vendimi, Kuvendi do t’i ketë 5 nënkryetar

Shkup, 14 tetor – Me 60 vota “për”, 22 kundër dhe asnjë të përmbajtur Kuvendi sot votoi vendimin për numrin e nënkryetarëve të Kuvendit të Maqedonisë së Veriut. Sot u votua vetëm për numrin e tyre, ndërsa propozimet për kandidatët deputetët do t’i diskutojnë në seancë kur do të sigurohen 61 vota.

Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi propozoi që Kuvendi të ketë 5 nënkryetar, duke thënë se numrin e nënkryetarëve e vërteton Kuvendi, me propozim të kryetarit. Nënkryetarët zgjedhen nga radha e deputetëve që u përkasin partive të ndryshme politike të përfaqësuara në Kuvend, thuhet në rregullore.

Postime të ngjashme

Dorëhiqet Dragi Rashkovski

Z H

A po normalizohet puna në Kuvend, partitë opozitare të gatshme për të tërhequr amandamentet

Z H

Njoftohuni për gjendjen e rrugëve në gjithë territorin e shtetit

Z H

Kuvendi duhet ta vazhdojë debatin për Strategjinë kombëtare për parandalimin e korrupsionit

Z H

Moti sot me vranësira me reshje lokale të shiut dhe erë

Z H

Qeveria kërkon shtyrjen e gjendjes së krizës deri më 31 dhjetor 2021

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...