Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Mishel me letër deri tek liderët e BE: Me masa ligjore deri tek vaksinat nëse nuk ka zgjidhje

Bruksel, 28 janar – Bashkimi Evropian duhet të eksplorojë mjete ligjore për të siguruar furnizimin e vaksinave Covid-19 që kontraktoi, nëse negociatat me kompanitë mbi dërgesat e vonuara janë të pasuksesshme, tha Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel në një letër.

“Unë mbështes të gjitha përpjekjet për të zgjidhur çështjen me kompanitë përmes dialogut dhe negociatave,” tha Mishel, i cili përfaqëson 27 vendet anëtare të BE, në një letër të 27 janarit drejtuar katër udhëheqësve të BE.

“Sidoqoftë, nëse nuk mund të gjendet ndonjë zgjidhje e kënaqshme, unë besoj se duhet të shqyrtojmë të gjitha opsionet dhe të përdorim të gjitha mjetet ligjore dhe masat e zbatimit që kemi në dispozicion nën Traktatet.”

Postime të ngjashme

Zjarret në Koçan janë lokalizuar, helikopterët në teren në Kostin Doll dhe Novosellani

Z H

Ndalohet tërësisht lëvizja në zonat malore

Z H

Shkupi dhe Tetova me më tepër raste aktive, Filipçe thotë se virusi u përhap nga mërgimtarët

Z H

Zaev: Solidariteti funksionon, do të kompensohen dëmet që u shkaktuan nga zjarri

Z H

Moti sot i ngrohtë me temperatura deri 42 gradë

Z H

Angellov paralajmëron gjendje krize në një pjesë të shtetit nëse ka nevojë

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...