Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Mister i zgjidhur: Një shkencëtar thotë se ai ka zbuluar se për çfarë kafshe ka të bëjë përbindëshi i famshëm Loch Ness

Sipas profesorit Henry Bauer Nessie jo vetëm që ekziston, por mund të jetë disa krijesa që ishin bllokuar në liqenin skocez që nga fundi i Epokës së Akullnajave.

Kapitulli i fundit mbi përbindëshin Loch Ness dëshiron të shkruhet nga një shkencëtar amerikan i cili beson se ai ka përgjigjen për misterin që ka magjepsur brezat e entuziastëve që janë përpjekur të gjejnë krijesën mitike.

Henry Bauer, profesor i kimisë dhe studimeve shkencore në Institutin Politeknik dhe Universitetin Shtetëror të Virxhinias, pohon në një studim të botuar së fundmi se krijesa misterioze jo vetëm që ekziston, por mund të jenë disa, dhe ndryshe nga hipotezat e konsideruara në të kaluarën, ajo nuk do të ishte një dinosaur, por më tepër një lloj krijese e lashtë detare që u bllokua në liqen kur ujërat u tërhoqën në fund të epokës së akullit, transmeton Telegrafi.

Bauer është 89 vjeç dhe nga një moshë shumë e re ai ka qenë një tifoz i Nessi, duke ndjekur nga afër raportet e shikimeve të saj dhe provat dokumentare që kemi deri më tani të ekzistencës së saj.

“Ideja më e popullarizuar është që përbindëshi i Loch Ness ka një marrëdhënie me pleziosaurët e zhdukur. Por kjo është e vështirë të sheshohet me rrallësinë e shikimeve në sipërfaqe, aq më pak me shikimet e rastit në tokë”, tha shkencëtari për median skoceze Daily Record.

Për Bauver, të gjitha tregimet e takimeve me Nessi sugjerojnë që kafsha do të ishte një specie e pazbuluar e breshkës detare parahistorike, pasi karakteristikat e saj i ngjajnë llojeve të njohura të gjalla dhe të zhdukura të breshkave.

Monster Loch Ness është një nga mitet më të vjetra të Skocisë, me raporte për një krijesë gjigante që banonte brenda liqenit që datojnë që nga shekulli i 6-të.

E para nga këto llogari u shkrua në vitin 545 pas Krishtit. Në një biografi të San Columba. Sipas këtij teksti, krijesa kafshoi një notar dhe ishte e përgatitur të sulmonte një njeri tjetër kur Columba ndërhyri.

Një nga imazhet më të famshme të Nessi u botua në vitin 1934, e njohur si “fotografia e kirurgut”, e cila gjoja u mor nga kirurgu britanik Robert Wilson ndërsa po ngiste makinën përgjatë bregut të liqenit.

Ky imazh erdhi një vit pasi redaktori i gazetës The Inverness Curier e përshkroi krijesën si një “përbindësh” pasi bëri jehonë një pamje të asaj që besohej të ishte Nessi. Artikulli fliste për një krijesë si një balenë që rrëzonte ujin nga ana duke bërë një efekt ujëvarë.

Postime të ngjashme

Familja u gjet duke bërë kamping buzë një shkëmbi të rrezikshëm

S.B.

Vajza nuhati këmbët e babit dhe reagimi i saj e bëri shumë persona të qeshnin

S.B.

Elon Musk tregon se çfarë mendon lidhur me armët bërthamore

S.B.

Si është të jetosh në Cameron Airpark të Kalifornisë, e krijuar për pilotët – shtëpitë e të cilëve kanë hangarë si garazhe

S.B.

Një hartë e botës që të gjithë do ta konsiderojnë ofenduese

S.B.

Krijohet iluzioni optik i një anijeje që lëvizë në ajër

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...