Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Mitrovski: Të lejohet një sasi e caktuar e kanabisit për përdorim personal

Shkup, 25 dhjetor – Avokati Janaki Mitrovski, një nga themeluesit e shoqatës për kanabis dhe politikat e gjelbra – “Bilka”, në emisionin e sotëm “360 Gradë” në Alsat tha se lidhur me idenë e dekriminalizimit të kanabisit, ai beson se qytetarët duhet të lejohen të posedojë një sasi të caktuar e cila do të jetë vetëm për përdorim personal.

“Ne vlerësojmë se me ligj duhet të përcaktohet një sasi prej 15 deri 30 gramë kanabis të cilën shteti do ta toleronte si sasi për përdorim personal, dhe qytetarët duhet ta dinë se kjo është vetëm kur nuk ka elemente për shitje. Sepse edhe një gram kanabis, nëse ka elemente për shitje, është vepër penale”, tha Mitrovski.

Postime të ngjashme

Pendarovski për propozimin e Osmanit: Nuk ka nevojë të ndryshohet asgjë në Kushtetutë

Z H

Spasovski në takim me shefat e sektorëve për punë të brendshme dhe punë kufitare

Z H

843 raste të reja me Covid në Maqedoni, vdesin 11 pacientë

Z H

Ministri Mariçiq nënshkroi rregullore për rritjen e pagave të policisë gjyqësore

Z H

Debat publik: Nevojitet vullnet më i madh politik për zbatimin e Strategjisë për barazi gjinore

Z H

Nga BB-ja 37 milionë euro shtesë në Projektin për lidhje përmes rrugëve lokale

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...