Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Mitsotakis: Marrëveshje me Shqipërinë për në Hagë! Zgjerimi ynë s’kushtëzohet

Zhurnal Ads

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ka folur në parlamentin e vendit të tij për marrëveshjen e Greqisë dhe Shqipërisë për të çuar çështjen e detit në Hagë. Ai tha gjatë një replike me kreun e opozitës Aleksis Tsipras se Greqia ka në parim një pakt me Shqipërinë për të shkuar në Gjykatën Ndërkombëtare për Zonat Ekonomike Ekskluzive pas zgjerimit të Greqisë në ujërat territoriale. Ai tha se zgjerimi me 12 milje është një e drejtë e patjetërsueshme e vendit që nuk mund të hidhet në diskutim dhe as të kushtëzohet.

“Ju nuk arritët të arrinit një marrëveshje për zonat ekskluzive ekonomike me Italinë dhe Egjiptin.  Vendi aktualisht ka një marrëveshje të nënshkruar për demarkacionin gjeografik me Italinë. Është e vështirë të negociohet marrëveshja e pjesshme e demarkacionit me Egjiptin. Dhe në parim ka një marrëveshje me Shqipërinë për të referuar çështjen e Zonës Ekskluzive Ekonomike në Hagë pasi Greqia ka zgjeruar ujërat e saj territoriale.

Kam dëgjuar shumë për sovranitetin dhe të drejtat sovrane. Më lejoni të sqaroj edhe një herë: E drejta për të zgjatur 12 milje është një e drejtë e njëanshme e patjetërsueshme e vendit. Nuk diskutohet, nuk kushtëzohet. Qeveria Demokracisë së Re ishte e para që e bëri këtë, duke filluar në Jon. Dihet gjithashtu pse ujërat territoriale në Egje nuk janë zgjatur nga asnjë qeveri. Kjo nuk do të thotë që vendi nuk ka të drejtë”, u shpreh ai, percjell abc.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Vrasja e Armando Baboçit në Durrës, arrestohet Enrik Gjini

S.B.

Rruga e fshatrave të Malsisë së Krujës dy ditë e bllokuar

T E

Aksidenti me vdekje dje në Lezhë, arrestohen dy të rinj

S.B.

Këto janë marrëveshjet që priten të nënshkruhen në mbledhjen e përbashkët Kosovë-Shqipëri

admin

Meta pret Koordinatoren e re Rezidente të OKB-së në Shqipëri: Uroj një bashkëpunim të shkëlqyer mes vendit tonë e KB

admin

Elbasani nuk gjen qetësi, pas tërmetit 4.2 ballë regjistrohen të tjera lëkundje. Ja magnituda

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...