Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Mjekët amë reagojnë, nuk jemi sekretaresha por punëtor shëndetësor

Shkup, 7 shkurt – Pas njoftimit të Ministrit të Shëndetësisë Venko Filipçe se mjekët e familjes përmes “Termit tim” do të caktojnë vaksinimin kundër Covid-19, ai hasi reagime të ashpra nga mjekët e familjes.

Kryetari i Shoqatës së Mjekëve Privat të Republikës së Maqedonisë (ZPLRM), Dr. Lidija Colakova-Dervisova në lajmet e Telma përmendi se ky vendim rrit më tej detyrimet e mjekëve të familjes.

Ky është një aktivitet vaksinimi, duhet të ndërmerret në ato pika të vaksinimit. Mjeku i familjes nuk mund të përballojë më detyrime shtesë. Ne nuk jemi qendra vaksinimi. Ne kemi një numër të madh të përgjegjësive, provimeve, telefonimit, shtypjes së dokumenteve. Zemërimi gjithmonë përfundon me ne në fund. Ne kemi nevojë për të këshilluar dhe për të rritur ndërgjegjësimin. Ne kemi një numër të madh të sëmundjeve të tjera, nuk është vetëm koronavirus. Ne nuk jemi duke u përgjigjur makinerive, por profesionistë shëndetësorë, tha kryetarja e shoqatës së mjekëve privatë, Lilija Cholakova-Dervishova.

Postime të ngjashme

Qeveria emëroi Agim Murtezanin drejtor për Punë Hidrometeorologjike

D V

Zaev: Nesër mblidhet Qeveria për gjendjen e krizës

D V

Kërkohet shpallje e gjendjes së krizës për shkak të zjarreve në Maqedoni

D V

Qeveria e RMV-së ndan nga 10.000 denarë për personat të cilët kanë marrë pjesë në shuarjen e zjarreve

D V

Shilegov: Tre ekipe të zjarrfikësve dhe tre vetura janë nisur drejt Pehçevës dhe Dellçevës

D V

Në Tabanoc dhe Bllacë pritet deri 30 minuta për hyrje dhe dalje në Maqedoni

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...