Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Mjeku paralajmëron: Ky ndryshim në fytyrë tregon që niveli i kolesterolit është mbi kufijtë normalë!

Dr. Georgi Sapego zbulon se cili ndryshim në fytyrë tregon se kemi yndyrë të tepërt në organizëm

– Kolesteroli i keq shkakton arterosklerozën, e cila dëmton arteriet në tru, zemër, zorrë ose këmbë. Të gjitha këto pjesë të trupit mund të preken rëndë.

Kolesteroli i mirë, nga ana tjetër, parandalon zhvillimin e arterosklerozës, thotë Sapego, transmeton Telegrafi.

Ai gjithashtu vuri re se pa një analizë të gjakut, është shumë e vështirë të vërehen devijime në nivelin e kolesterolit “të keq”, sepse problemi bëhet i dukshëm vetëm kur arteriet preken seriozisht nga arteroskleroza.

Simptomat mund të përfshijnë, për shembull, dhimbje të forta në gjoks dhe këmbë, vështirësi në frymëmarrje dhe dobësi të papritur.

Kjo është ksanthelasma: depozitat e verdha yndyrore shfaqen nën lëkurën e qepallave.

“Këto nuk janë njolla mikroskopike, por vende të dukshme qartë, të ngjashme me piklat. Në gjysmën e rasteve, xanthelasma tregon një nivel të lartë të kolesterolit në gjak ”, tha mjeku.

Postime të ngjashme

Si të mos ju dhemb shpina gjatë ngasjes së veturës: tri gjëra janë shpëtim pa e kuptuar as vetë

S.B.

Doza më të larta të antibiotikëve mund të forcojnë disa baktere

S.B.

Përfitimet e organizmit nga ngrënia e mollave çdo ditë

S.B.

Ky ushqim i njohur mund të jetë shakatar i shumë sëmundjeve

S.B.

Çaj mente për t’i trajtuar aknet? Është i pasur me antioksidantë dhe lufton infeksionet bakteriale

S.B.

Tri ushqime të shëndetshme në sasi të mëdha mund të jenë të dëmshme: Kushtojini vëmendje

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...