19 C
Skopje
29/10/2020
Shqipëri

Mjeku shqiptar në SHBA: Izolimi për shkak të COVID-19 ishte gabim, më vonë do t’i shohim efektet

Mjeku dhe drejtori i zhvillimit të vaksinave në “Geovax”, në SHBA, Arban Domi tha se nuk duhet krijuar panik nga COVID-19 dhe se propaganda duhet shmangur, sepse pasojat e tanishme, sipas tij, do t’i vuajmë në të ardhmen.

Sa i përket izolimit e konsideroi vendim të gabuar dhe se për këtë arsye, sipas tij, mbyllja nuk duhet menduar si një opsion parandalues për përhapjen e koronavirusit.

“Tani njohim shumë më tepër, shkollat në Evropë janë hapur. Nuk duhet të shkaktojmë panik te popullata. Vitet e ardhshme do të shihen edhe efektet te fëmijët për shkak të këtij virusi. Qytetarët duhen ndërgjegjësuar përsa i përket maskës.

Po ashtu, duhet të dinë rëndësinë, vlerën kur duhet dhe nuk duhet ta mbajmë maskën. Unë maskën nuk e mbaj se duhet mbajtur, sepse e di që maska ka një mbrojtje, por edhe një limit në mbrojtje. Vënien e maskës nuk duhet ta imponosh, por duhet ta edukosh”, tha mjeku për ABC News.

Gjithashtu mjeku shpjegoi se vaksina e gripit nuk ndihmon për COVID-19 është një vaksinë e re dhe se bëhet çdo vit.

“Nuk mund të mbështetesh në të dhënat e testit serologjik. Testet serologjike mund të bëhen me dëshirë dhe sipas mundësisë financiare, por nëse dilni pozitiv, nuk jeni 100% pozitiv dhe nëse dilni negativ nuk dilni 100% negativ. Më i sigurt është tamponi PCR dhe është në periudhën që jeni të infektuar. Nëse keni udhëtuar dhe dëshironi të bëni testin e tamponit rekomandoj të bëhet pas ditësh pasi është bërë udhëtimi”, tha ai.

Related posts

Meta sfidon Ramën: Trego kush është personazhi i OFL që takova, erdhe në PS si emigrant

admin

Ceka infektohet me Covid, nuk pranon të shtrohet në spital

admin

”8 mijë ushtarë amerikanë në Shqipëri”, ministrja Xhaçka tregon se çfarë do të ndodh në 2021

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Pranoj Më tepër...