Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Mjeti për eliminimin e gropave në rrugë, shikoni se si i rregullon ato brenda pak minutash

Një prodhues i njohur britanik ka prezantuar një makinë të re që riparon gropat e rrugës në një kohë rekord.

JCB Pothole Pro është një makinë e re punuese që riparon në mënyrë të pavarur vrimat në asfalt.

Pra, mjafton një makinë për të riparuar plotësisht gropat në rrugë, por edhe asfaltin përreth puseve.

Sipas prodhuesit, kësaj makine i duhen vetëm tetë minuta për të riparuar një vrimë, të gjitha falë konfigurimit 3 në 1, transmeton Telegrafi.

Gjegjësisht, kjo makinë pret, gërmon dhe pastron asfaltin, kështu që në mënyrë të pavarur përgatit vrima për asfaltim.

Në një ndërrim makineria mund të përgatisë rreth 250 metra katrorë sipërfaqe. Ajo ka një plus tjetër, dhe kjo është se lëviz deri në një shpejtësi prej 40 km / h, kështu që nuk keni nevojë për një automjet tjetër për ta vënë atë në punë.

Në testimin fillestar, JCB përpunoi 51 vrima në 20 ditë me këtë makinë, ndërsa ekipit të konceptuar tradicionalisht i duheshin rreth 63 ditë për të njëjtën punë.

Vlerësimet e fundit thonë se vetëm në Mbretërinë e Bashkuar, shumë gropa duhet të rregullohen, gjë që në fund të fundit duhet t’i kushtojë vendit rreth 11 miliardë euro.

Vetëm në Angli dhe Uells, rreth 1.5 milion u raportuan në një vit.

Postime të ngjashme

Një dasmë bamirësie për çiftin e pastrehë

S.B.

Në malet e Zvicrës kërkohen vullnetarë për t’i trembur ujqërit

S.B.

Macja e zhdukur ribashkohet me pronarin pas 15 vjetësh

S.B.

Cili nga këta katër katrorë është i ndryshëm nga të tjerët?

S.B.

Njihuni me oficerin 91 vjeçar të policisë në SHBA, i cili nuk ka në plan të pensionohet

S.B.

Shakaja në TikTok, e bën nënën të mendojë se vendi i saj po sulmohet me armë bërthamore

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...