Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Modelet e ardhshme të JLR-së, me interier nga materialet e riciklueshme

Jaguar Land Rover ka njoftuar se modelet e ardhshme të kompanisë do të përdorin materiale të krijuara nga plastika e ricikluar, si pjesë e strategjisë së re të kompanisë.

Kompania britanike është bashkuar me gjigantin e polimerit, “Aquaful”, që gjenerata e re e veturave të ketë interier me materiale të riciklueshme.

Ky material përbëhet nga mbetjet prej fabrikave të veshmbathjeve dhe rrjetave për zënien e peshqve.

Materiali sintetik përdoret gjerësisht në dizajnin e brendshëm dhe është përdorur edhe në modë e prodhim të orëve, po ashtu. Përdorimi i vet në autoindustri kishte nisur më 2016 kur BMW e shfrytëzoi në modelin e ri elektrik “i3”. Edhe Volvo e ka përdorur materialin e veçantë më 2017.

“JLR” ka thënë se krijimi i interierit nga materialet e riciklueshme është për 90 për qind me më pak ndikim në ambient.

Kompania s’ka specifikuar pjesët që do të prodhohen nga materialet e riciklueshme, pos dyshemesë.

Postime të ngjashme

Audi prezanton modelin RS3

Dafina Vidishiqi

Apple po punon për një MacBook Air plotësisht të ri

Dafina Vidishiqi

Tesla Model 3 dhe Model X tashmë vijnë në lojën e famshme PUBG

Dafina Vidishiqi

Prezantohet Porsche 911 GTS: Më shumë fuqi sesa Carrera S

Dafina Vidishiqi

Ford prezanton veturën e re, emërtimin ia dhanë fansat

Dafina Vidishiqi

Alfa Romeo planifikon të prodhojë “GTV elektrike”

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...