Moderna do të ofrojë 1 miliard vaksina për vendet e varfra në 2022

Kompania farmaceutike Moderna pritet të ofrojë 1 miliard doza të vaksinës kundër COVID-19, për vendet e varfra në vitin 2022, përveç dozave të premtuara për mekanizmin global COVAX.Kjo kompani ka parashikuar po ashtu se vitin e ardhshëm do të prodhojë 2-3 miliardë doza të vaksinës.

“Deri më tani, më shumë se 250 milionë njerëz në të gjithë botën janë vaksinuar me Moderna. Sidoqoftë, ne e pranojmë se qasja në vaksina mbetet një sfidë për shumë vende të botës“, tha Stefan Bancel, shefi ekzekutiv i kompanisë.Në muajin maj, kompania u zotua se do të dërgojë deri në 500 milionë doza të vaksinës së saj përmes COVAX në tremujorin e katërt të 2021.

Related posts

Mohuesit e coronavirusit hyjnë në studion e televizionit publik slloven, gjithçka transmetohet live

D V

Talibanët po kufizojnë mediat, thonë Reporterët pa Kufij

Redaksia

Fytyra dhe zëri i afganes, Shakilën e ka rrahur dhe qëlluar me armë bashkëshorti – tani lufton për të drejtat e grave në vendin e prekur nga lufta

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More