Mohuesit e coronavirusit hyjnë në studion e televizionit publik slloven, gjithçka transmetohet live

Nën udhëheqjen e Ladislav Troha, udhëheqës i lëvizjes OPS (“Qytetarët e vetëdijshëm të Sllovenisë”), kanë protestuar kundër masave për parandalimin e shptrndarjes st coronavirusit, protestuesit sulmuan redaksinë e televizionit publik slloven rreth orës 20:30.

 

Njerëzit që mohojnë coronavirusin dhe kundërshtojnë vaksinimin protestuan pranë ndërtesës së RTV Slloveni, dhe më pas një pjesë e protestuesve hynë në ndërtesë, duke injoruar paralajmërimet e rojeve të sigurisë. Pastaj ata hynë në studio.

Videoja e ndërhyrjes u publikua nga gazetarja Barbara Vidmajer. Videoja tregon udhëheqësin e OST Trohu dhe mbështetësit e tij në studion e programeve të lajmeve, transmeton Telegrafi.

Protestuesit, nga ana tjetër, transmetuan gjithçka në Facebook. Ata thanë se hynë në shtëpinë e tyre e cila ishte e zënë, duke iu referuar televizionit publik. Kameramanët u shfaqën shpejt dhe filluan të filmonin gjithçka, por protestuesit kërkuan një transmetim të drejtpërdrejtë. Ata kërkuan t’u drejtoheshin drejtpërdrejt banorëve të Sllovenisë.

Në një moment, oficerët e policisë hyjnë në studio dhe protestuesit u bërtasin atyre. Mbërriti edhe policia ndërhyrëse. Protestuesit u hodhën jashtë ndërtesës së televizionit dhe ata vazhduan të protestojnë para qytetit.

“Ata nuk ndoqën urdhrat e rojeve të sigurisë, gjë që çoi në ndërhyrjen e punonjësve të policisë që siguruan rendin publik”, sqaron policia, duke shtuar se do të marrë masa ndaj shkelësve në përputhje me ligjin.

Sulmi u dënua nga Shoqata Sllovene e Gazetarëve, dhe një këshill i punonjësve të televizionit publik slloven raportoi protestuesit në polici.

https://www.facebook.com/watch/?v=388950836190964

Related posts

Forca e ujit – Si krijohet energjia shkatërrimtare e ujit?

D V

Çfarë nënkupton për Evropën plani i BE-së për klimën?

D V

Foli për lidhjet e tij me presidentin Vuçiq – këto janë deklaratat e kreut të grupit kriminal më brutal në rajon që kanë trazuar Serbinë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com