Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Monedha e arit nga koha e mbretit Edward VIII shitet me çmim rekord

Një monedhë 5 funte e cila përkujton mbretërimin jetëshkurtër të Mbretit Edward VIII është shitur për një rekord botëror 1.65 milionë funte apo 2.28 milionë dollarë.

Monedha e artë me bustin e monarkut të diskutueshëm u bë por kurrë nuk u vu në qarkullim pasi ai lëshoi fronin pas vetëm 11 muajsh.

Ishtë një nga vetëm tre monedhat e Edwardit VIII me pesë paund që dihet të ekzistojnë, me dy të tjerët që i përkasin Monedhës Mbretërore dhe tjera një koleksionist privat në Amerikë.

Kjo është monedha e cila është shitur më së shtrenjti ndonjëherë në Angli. Para kësaj, monedha që ishte shitur më së shtrenjti ishte ajo Williamit IV, e cila ishte blerë në Monaco tetorin e kaluar në vlerë prje 703.000 funte.

Postime të ngjashme

Një grua lë punën e saj për ta kthyer një furgon të vjetër në “shtëpinë e saj të ëndrrave”

Dafina Vidishiqi

Kongresmeni amerikan harron që ka kamerën e ndezur – tregon se nuk kishte pantallona gjatë një takimi virtual

Dafina Vidishiqi

Të jetuarit sipas mënyrës Zen – 5 gjëra që duhet të dini

Lea Muslija

16 shtetet që kanë nisur të përdorin pasaportën COVID për të udhëtuar në BE

Lea Muslija

Video që lexon buzët e Kate dhe zbulon si i thërret ajo vjehrrit të saj, princit Charles

Lea Muslija

Miliarder, udhëtar apo model? Çfarë bëri krijuesi i Telegram që e futi në telashe me agjencinë e intelegjencës ruse?

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...