Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Monedhë digjitale për të rritur konsumin e Festivalit të Pranverës

Disa qytete kineze po përdorin renminbi digjitale (RMB) për të rritur konsumin gjatë Festivalit të ardhshëm të Pranverës dhe për të promovuar përdorimin e formës së re të monedhës, shkruan “Xinhua”.

Pekini do të shpërndajë 10 milionë juanë (rreth 1.55 milionë dollarë) monedhë dixhitale për banorët e regjistruar përmes lotarisë në zarfe të kuqe virtuale, me vlerë 200 juanë secila.

Pronarët e valutave mund të shpenzojnë e-paratë nga 10 deri më 17 shkurt në dyqanet e zgjedhura online dhe fizike, duke mbuluar veshje dhe këpucë, kinema, hotele dhe zona të tjera, bëri të ditur autoriteti komunal i mbikëqyrjes financiare.

Konsumi duke përdorur monedhën digjitale inkurajohet veçanërisht në aktivitetet e sporteve dimërore ndërsa qyteti po përgatitet për më shumë përdorim pilot të formës së re të monedhës gjatë Lojërave Olimpike Dimërore të ardhshme në vitin 2022.

Postime të ngjashme

SHBA-ja dhe Britania fajësojnë Iranin për sulmin vdekjeprurës ndaj një cisterne

D V

Atletja bjelloruse konsiderohet e sigurt në Tokio, vendet e BE-së i ofrojnë viza

D V

Shpëtohen 700 migrantë që tentuan të kalojnë Mesdheun

D V

Gjermanët protestojnë kundër kufizimeve për koronavirus

D V

Gjenerali që mori pushtetin në Mianmar thotë se gjendja emergjente mund të zgjasë deri në vitin 2023

D V

Irani mohon se e ka sulmuar cisternën e naftës

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...