Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Monitorimi i trafikut me dron nga Policia e Kosovës, jep rezultate

Policia e Kosovës krahas kontrolleve me radar ka filluar edhe monitorimin e trafikut me dron.

Kjo formë po ja lehtëson policisë evidentimin e ngasësve të automjeteve që shkelin rregullat e trafikut.

Tejkalimet në vijë të plotë janë shkeljet më të shpeshta që kapen përmes dronit.

Mëngjesin e së enjtes kapiteni Teki Syla tregon se shkelësit e rregullave të trafikut ishin më të pakët.

Syla thotë se në përgjithësi përdorimi i dronëve ka ndihmuar në parandalimin e aksidenteve.

“Pos punëve tjera operacionale, edhe puna me dron na ka ndihmuar. Pak a shumë vërehet se përdorimi i dronëve ka parandaluar aksidentet”, deklaroi për RTV Dukagjinin, kapiteni Teki Syla.

Policia e Kosovës ka njoftuar se është e përkushtuar në mbajtjen e rendit, garantimin e sigurisë publike si dhe menaxhimin dhe kontrollin e trafikut rrugor nëpër të gjitha rrugët e vendit.

Sipas tyre, gjatë këtij plani operativ me dron, ditëve të fundit janë konfiskuar 12 patentë shofer për tejkalime në vende të ndaluara me shenja horizontale, kthesa dhe tejkalime të kolonës së mjeteve.

Postime të ngjashme

Ambasadorja sllovene: Pres me padurim thellimin e bashkëpunimit ndërmjet dy shteteve

D V

COVID-19, 366 raste aktive në Kosovë

D V

Bashkatdhetarët për në Kosovë, pritjet në pikë-kalimin kufitar Merdare deri në tri orë

D V

CNN i bën jehonë lajmit se Biden do të pranojë medalje presidenciale në Kosovë

D V

Konjufca: Ndajmë dhembjen dhe keqardhjen e thellë me Turqinë mike për jetët e humbura

D V

“Faleminderit Kroaci”: Ngjyrat e flamurit të Kroacisë ndriçojnë ndërtesën e Qeverisë së Kosovës

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...