Agjencia Zhurnal.mk
Opinion Rekomanduar

“Monstra” – kokoshka kinemaje!

Le të themi se mosbesimi në gjyqësor është arsyeja kryesore e zemërimit, se me të vërtetë rasti Monstra është i montuar dhe se zuzari i vërtetë arriti të realizonte planin e tij, për të triumfuar para publikut të pafuqishëm. Por a ka të drejt politika të “hedhë kokoshka” në kinema, e kërkojë një rimbursim të biletave të paguara (votat e zgjedhjeve) dhe të kërcënojë se në vazhdim vetëm heroi i tyre (politika) mund të sjellë drejtësi për rastin “Monstra”?

Nga Destan JONUZI

“Përbindësha” kanë jetuar prej kohësh në dhomat tona, në të hapur, në dritë, pa turp dhe frikë. A është një përbindësh ai që luan me fatet njerëzore? A është ai horr në këtë histori që tashmë del nga zhanri i tmerrit dhe shndërrohet në një dramë të përditshme, ajo që ka rëndësi për ne kur e shohim të shfaqur në media, ajo që duam të mohojmë është e vetmja imazh për ne. Ajo që i bën “monstrat” tona të forta është mosndëshkimi. Edhe në filmat më të qartë horror, zuzari merr dënimin që meriton dhe viktima e pafajshme ngrihet si hero dhe fitues. Kjo është arsyeja pse “Dhomat Publike” duhet të mposhtet, të poshtërohet përmes institucioneve të sistemit, përmes dënimit të publikut, përmes viktimave që nuk heshtin më.

Drejtësia është lajtmotiv, dhe realizimi i tij është fatkeqësisht i paarritshëm. Drejtimi i keq i personit në detyrë mund ta godasë atë në kokë.

Le të themi se mosbesimi në gjyqësor është arsyeja kryesore e zemërimit, se me të vërtetë rasti Monstra është i montuar dhe se zuzari i vërtetë arriti të realizonte planin e tij, për të triumfuar para publikut të pafuqishëm. Por a ka të drejt politika të “hedhë kokoshka” në kinema, e kërkojë një rimbursim të biletave të paguara (votat e zgjedhjeve) dhe të kërcënojë se në vazhdim vetëm heroi i tyre (politika) mund të sjellë drejtësi për rastin “Monstra”?

Nuk ka drejtësi, nuk ka paqe, oh sa “revolucionarë shumëngjyrësh në kolltukë prej lëkure” do të thonë me vete se në këtë përmbledhje, si një kopje tashmë e konsumuar, thuhet me cinizëm, madje edhe qëllimin e keq të qeveria vezulluese, e cila supozohej të mposhtte regjimin, për të zgjidhur të gjitha proceset e manipuluara politikisht, për të nxjerrë të burgosurit e pafajshëm nga burgjet dhe për t’i kthyer ata në skenën sociale si heronj të përndjekur gabimisht (montuara)

Por përfundimi i tyre do të jetë plotësisht i gabuar, sepse nuk është koha për cinizëm dhe disfatizëm. Kujt i intereson e vërteta për “Monstra”? A e ka dikush virtytin të bëjë të qartë se shpërndarja e provave të pretenduara në bomba ishte në të vërtetë vetëm një blof politik i paskrupullt për të fituar vota?

Dhe ata që dëshironin të shihnin këtë “prerje të regjisorit” dolën në protestë duke u ankuar se vetëm “aktorët” e tyre i punësojnë ata si horra, se vetëm atyre u shfaqet një film i paplotë, a do të pranojnë ata që ndoshta e gjithë çështja është keqpërdorur me të vërtetë dhe manipuluar, që në fakt “viktimat janë xhelatët e vërtetë”.

(Autori është kryeredaktor i Agjencisë së lajmeve Zhurnal)

Postime të ngjashme

“BE me TY” në Rajonin planor juglindor

Z H

Dibrës i rikthehet terrori, grabitje të dhunshme dhe tentim-vrasjeje. Ku është shteti?!

D V

Koce Trajanovski dhe VMRO-DPMNE janë fatkeqësia elementare për Shkupin dhe shkupjanët

Z H

Rruga përpara për marrëdhënien SHBA-Shqipëri

D V

Maqedonia me mungesë të zjarrfikësve, automjeteve, aeroplanëve e helikopterëve

Z H

Zaevi eshte treguar “vizionar” i nenshtrimit

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...