Agjencia Zhurnal.mk

Mos e ndani spinaqin nga tryezat tuaja

Sipas një studimi të botuar në revistën “Appetite” nga shkencëtarët në Universitetin Lund në Suedi, spinaqi duhet të jetë pjesë e çdo diete ose një diete të ekuilibruar, transmeton Panorama.

Me vetitë e tij spinaqi mund të zvogëlojë dëshirat për të ngrënë gjëra të ëmbla me gati 95% dhe të rritë humbjen e peshës me 43%. Kjo për shkak se spinaqi ngadalëson procesin e tretjes.

Studimi u krye mbi 38 gra me mbipesha, të cilave u kërkohej të pinin një pije jeshile çdo mëngjes. Gjysma e tyre përmbante një ekstrakt të folikulave të spinaqit dhe gjysma tjetër përmbante një substancë joaktive. Vullnetarët nuk ishin të vetëdijshëm për këtë ndryshim. Rekomandimi i studiuesve ishte të hanin një dietë të ekuilibruar me tre vakte në ditë.

Tre muaj më vonë, gratë që pinin pijet joaktive kishin humbur mesatarisht 3.5 kg, ndërsa ato që konsumonin pije me spinaq kishin humbur 5 kg. Grupi folikular përshtatet lehtë për të ngrënë vetëm tre herë në ditë, sepse dëshirat e tyre për ushqime jo të shëndetshme, siç janë ëmbëlsirat dhe ushqimi i shpejtë, ishin zhdukur.

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

L E

Lajmet e fundit

Loading...