Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Moska do të shkëpusë marrëdhëniet me BE nëse merren sanksione të dhimbshme

Marrëdhëniet midis Rusisë dhe Perëndimit janë në pikëpyetje për shkak të burgosjes së kritikut të Vladimir Putin, Alexei Navalny.

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov deklaroi se Moska është e gatshme të ndërpresë lidhjet me Bashkimin Evropian, nëse merren sanksione të dhimbshme ekonomike ndaj saj.

Bashkimi Evropian mund të vendosë ndalime udhëtimi dhe bllokime pasurish ndaj aleatëve të Presidentit rus Vladimir Putin, ndoshta qysh këtë muaj, thanë tre diplomatë. Ata thanë se Franca dhe Gjermania kanë sinjalizuar gatishmërinë për ta bërë këtë.

Sanksionet, në përgjigje të burgimit të kritikut kryesor të Putinit, Aleksei Navalny, mund të jenë të parat që do të vendosen nën një kornizë të re të miratuar në dhjetor, e cila lejon BE të marrë masa kundër shkelësve të të drejtave të njeriut në të gjithë botën.

Postime të ngjashme

Organizatat botërore kërkojnë furnizim urgjent për vendet e varfëra me vaksina kundër Kovid-19

D V

Katër tërmete shkundin Greqinë, më i fuqishmi me magnitudë 5.3

D V

Nga sot, hyrja në Gjermani vetëm me test negativ antiCOVID-19

D V

Varianti Delta përhapet me shpejtësi në Shtetet e Bashkuara

D V

Australia mbjell frikë me ushtri e helikopterë për të ndaluar protestat dhe vendosur izolimin e COVID-19 në Sydney

D V

Njihuni me shkencëtarin që po përpiqet të udhëtojë në kohë – për këtë ka një arsye të fortë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...