Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Mostra më e vjetër e spermës në botë zbulohet në një qelibar

Shkencëtarët kanë gjetur mostrën më të vjetër të spermës së kafshëve të fshehura në një copë qelibari 100 milionë vjeçar.

Paleontologët kanë zbuluar një mostër në traktin riprodhues të gaforreve antike femra të zhytura në rrëshirë – një nga disa mostrat e gaforreve nga Mjanmari – Azi.

Llojet e gaforreve të panjohura më parë, tani të quajtura Myanmar Cyprus hui, i ngjajnë midhjeve moderne dhe është një shembull i butakëve.

Butakët janë kafshë të vogla që ekzistuan rreth 500 milionë vjet më parë dhe ende mund të gjenden në oqeane, liqene të ujërave të ëmbla dhe lumenj. Duke përdorur teknologjinë 3D të rindërtimit të rrezeve X, shkencëtarët analizuan disa shembuj të butakëve, duke studiuar gjymtyrët dhe organet e tyre riprodhuese.

Ekspertët zbuluan spermatozoide të pjekura në pjesët e trupit të gaforreve femra që ata gjetën në rrëshirën ngjitëse të pemëve.

“Kjo femër duhet të jetë çiftuar pak para se të mbyllej në rrëshirë”, tha He Wang nga Akademia kineze e Shkencave në Nanjing.

Shkencëtarët thanë se ky zbulim shënon fosilin më të vjetër në të cilin më në fund u identifikuan qelizat e spermës.

Rezultatet “dyfishojnë moshën e spermës më të vjetër të kafshëve fosile pa mëdyshje”, shkruajnë autorët e raportit në gjetjet e botuara në Shoqërinë Mbretërore të mërkurën.

Shembuj të spermës së fosilizuar janë shumë të rrallë – sipas autorëve të raportit, spermatozoidi më i vjetër i njohur i spermës butak është 17 milionë vjeçar, dhe mosha rekorde e mëparshme prej 50 milionë vjetësh ishte nga një specie krimbi. 

Postime të ngjashme

Si ndikon në trupin nëse bëni not 3 herë në javë?

Dafina Vidishiqi

Çiklizmi dhe seksi: A janë çiklistët dashnorët më të mirë?

Dafina Vidishiqi

Çfarë të hani para ciklit për të larguar sikletet dhe shqetësimet e tij

Dafina Vidishiqi

Personat e hershëm janë më të lumtur se ata që zgjohen vonë

Dafina Vidishiqi

Shenjat në thonj që tregojnë nëse e keni kaluar Coronavirusin

Dafina Vidishiqi

Ilaçi për Alzheimerin aprovohet nga Agjencia e Barnave, hera e parë në 20 vjet

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...