Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

MPB dhe Prokuroria hetojnë incidentin në spitalin e Kumanovës

Kumanovë, 27 shtator – Ministria e Punëve të Brendshme (MPB) ka konfirmuar incidentin e djeshëm në spitalin e Kumanovës. Në raportin ditor të MPB-së thuhet se të shtunën, më 26 shtator, në orën 9 e 07 minuta, në Sektorin e Punëve të Brendshme në Kumanovë, një mjek nga Reparti Intern i spitalit ka paraqitur se është sulmuar fizikisht nga kolegu i tij.

Më tej, në raportin ditor theksohet se në koordinim me Prokurorin Publik do të ndërmerren të gjitha masat për zbardhjen të rastit. Nga Prokuroria Themelore Publike thanë për Alsat se në institucionin që ata drejtojnë akoma nuk ka arritur një njoftim me shkrim nga MPB-ja bashkë me dëshmitë e siguruara. Në momentin që do të arrijë, Prokuroria në fjalë do të veproj në bazë të kompetencave ligjore. Gjithashtu, nga Prokuroria Themelore Publike bëjnë të ditur se institucioni i tyre në Kumanovë për incidentin në fjalë është njoftuar gojarisht.

Një ditë më parë në spitalin e Kumanovës, është sulmuar fizikisht mjeku Shukri Fazliu. Ky i fundit tha se është sulmuar dhe fyer nga kolegu i tij Ylber Isufi sepse nuk i është përgjigjur telefonatës së tij dhe nuk ka marr në kontroll shëndetësor një të afërmit e mjekut, Ylber Isufi. Nga ana tjetër, mjeku Ylber Isufi hodhi poshtë akuzat e kolegut të tij, Shukri Fazliu.

Ai tha se vetëm kishte kërkuar sqarim nga Fazliu se përse nuk e kishte pranuar në kontroll shëndetësore pacientin që kishte pritur për 45 minuta. Incidente në spitale kanë ndodhur edhe më parë, por kryesisht mjekët ishin në shënjestër të pacientëve ndërsa rasti i Kumanovës është i pari kur mjeku sulmon mjekun.

Postime të ngjashme

Punësime në Gjevgjeli, Dellçevë dhe Berovë të maqedonasve të deklaruar si shqiptarë?

Dafina Vidishiqi

Fadil Zendeli ia then bastionin ASh-së, Gostivari radhit pas Zendelit

Dafina Vidishiqi

Azem Sadiku nga PDSH do të rikandidojë për kryetar të Komunës së Studeniçanit

R Zh

Dokumentet personale, MPB azhuron sistemin, vonesa deri të martën

Dafina Vidishiqi

Ruzhin: Makron dhe Merkel mund ta zgjedhin problemin mes RMV-së dhe Bullgarisë

R Zh

Lëvizja BESA vazhdon ristrukturimin, sonte u themeluan nëndegët e fshatit Çajlë dhe Forinë

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...