Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

MPB dhe prokuroria kanë marrë masa për zbardhjen e rastit të vjedhjes së kufomës nga spitali në Strumicë

Zhurnal Ads

Strumicë, 21 shtator – Në një spital të Maqedonisë së Veriut është rrëmbyer një i vdekur nga familjarët e tij, pasi që viktima ishte pranuar në qendrën spitalore në gjendje të rëndë, me temperaturë të lartë, presion të lartë të gjakut dhe ethe.

Drejtori i spitalit në qytetin e Strumicës, Naqe Gogov, ka thënë për mediat se ngjarja ka ndodhur të hënën, herët në mëngjes, kur një grup prej 20 personave kanë arritur të futen në spital prej nga e kanë nxjerr me gjithë krevat viktimën, 49 vjeç nga Strumica.

“Stafi i spitalit nuk mundi të bënte asgjë pasi ishte një turmë e madhe. Drejtuesit e spitalit iu shmangën incidentit ndërsa rastin e paraqitën në polici”, ka deklaruar Gogov.

Mjekët nuk kishin arritur ta testojnë pacientin për koronavirus, por bazuar në simptomat dhe gjendjen e rëndë shëndetësore, nga spitali kanë thënë se me gjasë viktima ishte i infektuar me këtë virus.

Nga spitali thonë se megjithatë testimi do të bëhet me asistencë të policisë, pasi familjarët nuk do të mund ta varrosin atë pa lejen e institucioneve përkatëse. Në Maqedoninë e Veriut edhe në raste tjera janë testuar persona pas vdekjes.

Strumica është në mesin e qyteteve me numër të lartë të të infektuarve. Aktualisht ka 108 raste aktive me COVID-19. Ndërkohë më rajonin e Velesit është regjistruar viktima më e re nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut. Në Klinikën Infektive në Shkup ka ndërruar jetë një 22 vjecar nga Sveti Nikolla.

“Kjo duhet të na shqetësojë, sepse në dhjetë ditët e fundit, sipas shifrave të Qendrës për Shëndet Publik nga Velesi, kemi 31 raste të reja me COVID-19 , që është një rritje serioze. Prandaj është me rëndësi të madhe që të respektojmë rekomandimet për mbajtjen e maskës dhe të distancës” ka deklaruar prefekti i Velesit, Ace Kocevski.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, të hënën nga testimi i 552 mostrave janë regjistruar 7 viktima dhe 45 raste të reja me COVID-19.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Formohet Komisioni që do të vlerësojë kushtet për mësimdhënie me prani fizike

Z H

Komisioni për Sëmundje Ngjitëse propozon masa shtesë për kufizime, Qeveria vendos sonte

T E

Xhaferi realizoi takim me Ambasadorin rus Bazdnikin

E.E.

Bilalli: Në vend që ne t’i vendosnim veto, tani Bullgaria na bllokon neve

E.E.

Raporti javorë për Covid-19, numri i rasteve ulet për 25,6%ft

E.E.

Covid-19, kërkohet ndryshimi i protokollit për viktimat

E.E.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...