Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Mucunski: Udhëheqja e negociatave me Bullgarinë vetëm për çështjet e identitetit, tregon amatorizëm të Qeverisë

Shkup, 24 janar – Deputeti nga VMRO-DPMNE, Timço Mucunski, ishte mysafir sonte në Sitel duke theksuar se bisedimet që po zhvillohen me Bullgarinë dhe kanë të bëjnë vetëm me çështjet e identitetit janë një provë tjetër e amatorizmit të qeverisë që kemi në çdo nivel të qeverisjes, si në politikën e jashtme, ekonominë, arsimin, regjistrimin, pas së cilës proceset në vend drejtohen në një mënyrë amatore, si dhe faktin se qeveria nuk ka vullnet për të bashkuar pikëpamjet mbi interesat kombëtare.

Unë jam i shqetësuar se vetëm çështjet e identitetit diskutohen me palën bullgare, kjo është vetëm një provë tjetër e amatorizmit që kemi në çdo nivel të qeverisjes në politikën e jashtme, ekonominë, arsimin, ne shikojmë regjistrimin, ato drejtohen në një mënyrë amatore proceset në vend, pa arritur një konsensus me faktorët kryesorë të opozitës dhe nga ana tjetër negociohen me një palë që është shumë e lavdërueshme në pozicionet e saj negociuese, sepse ajo ka një pozitë uniforme në shoqërinë bullgare, tha Mucunski.

Mucunski theksoi se Bullgaria po përdor butësinë që kemi në politikën e jashtme, e cila është një parim i mungesës së kohezionit për çështjet kombëtare dhe interesit thelbësor kombëtar për shkak të mungesës së madhe të vullnetit nga ana e qeverisë dhe mënyrës amatore të qeverisjes nga LSDM .

Unë nuk do të pres që Bashkimi Evropian të ketë një parim që është i ndryshëm nga parimet themelore mbi të cilat bazohet ekzistenca, integrimi dhe zhvillimi i Bashkimit Evropian dhe një nga mënyrat në të cilën popujt ndryshojnë janë gjuhët e ndryshme, kështu që nuk duhet të pranojmë “Çdo negociatë, e lehtësuar nga kushdo për çështje të një natyre identiteti, është më mirë ta deklaroni atë publikisht në Parlament siç kërkuam, më vjen keq që nuk ka dëshirë nga ana e qeverisë për këtë”, tha Mucunski.

Postime të ngjashme

Karakaçanov: Kushdo që të vijë në pushtet në Bullgar, problemi me Maqedoninë do vazhdojë

T E

Protesta në Shkup për rastin “Monstra”, reagon PDIU: Lironi të arrestuarit, e drejta për protestë paqësore, thelbësore në demokraci

Bexhet Musliu

Gjatë disa ditëve të ardhshme do të dihet se kur do të arrijnë vaksinat kineze dhe ruse

T E

Fillon mbledhja në BDI

T E

Lëshohet në përdorim spitali modular Covid në Gostivar

T E

Nga e hëna fillon faza e parë e regjistrimit, regjistrohen të zhvendosurit, të punësuarit në ambasada, të burgosurit dhe të pastrehët

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...