Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Muja jep shifra të reja: LVV në kuotën 52.3%, PDK e dyta me 15.3%, pasojnë LDK, AAK

Analisti Armend Muja thotë se deri në muajin nëntor votuesit nuk kanë lëvizur.

Muja në “Debat Plus” ka dhënë edhe shifrat që sipas tij i kanë subjektet politike deri me 29 nëntor.

“Vetëvendosje ka qenë në kuotën 52.3%. E dyta vjen PDK-ja me rreth 15.3%, LDK është e treta me rreth 13-14%. AAK do t’i ketë rreth 7%. Ndërsa pjesa tjetër te partitë tjera”, tha ai.

Analisti thotë se Vetëvendosje në këto zgjedhje pritet të fitojnë me një fitore masive.

“Me këto përqindje mendoj se Vetëvendosje merr rreth 60 deputetë. Është ende herët mirëpo realisht rritja e Vetëvendosjes ka ndodhur nga muaji prill”.

Muja thotë se ende nuk dihet efekti që mund të ketë faktorizimi i Vjosa Osmanit.

“Transformimi më i madh është bërë pas mocionit dhe ka vazhduar të qëndrojë”, tha ndër të tjera Armend Muja.

Postime të ngjashme

Votat e Enver Hoxhajt si kandidat për kryeministër

S.B.

Vazhdon rritja e rasteve me COVID-19, për 24 orë shënohen shtatë vdekje dhe 591 raste të reja

S.B.

NISMA nuk e kaloi pragun, ky është numri i votave që mori Fatmir Limaj

S.B.

Sa u votuan partitë në zgjedhjet e vitit 2019 dhe 2021 – dallimi në vota, përqindje dhe ulëse

S.B.

Kosovë/ Ministri i Shëndetësisë: Ka pasur rritje të rasteve me COVID-19, të respektohen masat

S.B.

Adriana Matoshi siguron ulëse në Kuvend të Kosovës duke lënë pas disa ish-deputetë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...