Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Mungesë e insulinave në Kosovë, kosovarët ia mësyjnë Kukësit

Në mungesë të insulinave në barnatoret e mjekësisë primare dhe atyre private në vend kosovarët po ia mësyjnë Kukësit për t’i blerë ato.

Ditëve të fundit kërkesat e tilla janë rritur dukshëm për këto preparate në farmacitë private në Kukës.

Sipas farmacistëve të këtij qyteti në Shqipëri vetëm në një barnatore gjatë ditës vijnë deri në 10 kosovarë për insulina, ku çmimi sillet prej 7-10 euro.

Si pasojë e këtyre mungesave në Kosovë, qytetarët që e kanë këtë hall po kërkojnë ndihmë edhe përmes platformave online.

Shoqata për të Drejtat e Pacientëve thotë se duhet ndëshkuar zyrtarët e Ministrisë së Shëndetësisë që janë treguar të papërgjegjshëm në këtë çështje.

Kjo shoqatë tha se do të kërkojë nga Ministria e Shëndetësisë që diabetikët që i sigurojnë vetë insulinat të rimbursohen.

Postime të ngjashme

Haxhiu: Nesër finalizohet drafti i parë i koncept dokumentit për vetingun në sistemin e drejtësisë

Bekim Laçi

OAK: Të ketë menaxhim më të mirë të parasë dhe pronës publike

Bekim Laçi

Osmani kërkoi dorëheqjen e Dakës, ajo e refuzon

Bekim Laçi

Votimi i rezolutës së PDK-së u shty për seancë tjetër

Bekim Laçi

Nje ditë para takimit, vijnë deklarata kundërthënëse nga Prishtina dhe Beogradi

Bekim Laçi

Ky është Agimi që u fotografua gjatë luftës në Kosovë teksa kalonte përmes gardhit me gjemba

Bekim Laçi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...