Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Mungesë e theksuar e oksigjenit, India i tejkalon 20 milionë raste me Covid-19

India tejkaloi pragun e 20 milionë të prekurve me Covid-19 që nga fillimi i pandemisë, por qeveria thotë se përhapja po ngadalësohet.

Ky shtet raportoi mbi 355 mijë raste gjatë 24 orëve të fundit, një rënie e ndjeshme nga rekordi prej 400 mijë, i regjistruar më 30 prill.

Kjo i atribuohet edhe pakësimit të testeve ditore, duke nxitur frikë që bilanci në Indi mund të jetë shumë herë më i lartë, raporton A2.

Ndërkohë, vijojnë problemet në strukturat spitalore, teksa mungesa e oksigjenit dhe e shtretërve po pengon trajtimin e të infektuarve me coronavirus.

Kjo ka rritur ndjeshëm bilancin ditor të viktimave, për një total prej 222 mijë jetëve të humbura që prej nisjes së pandemisë.

Postime të ngjashme

Cilat janë 10 vendet me rezervat më të mëdha të arit në botë?

N E

Joe Biden me propozime të reja për të nxitur vaksinimet

N E

Numri i infeksioneve në Austri ka rënë nën 1 mijë

N E

Pezullohet përdorimi i vaksinës AstraZeneka në Sllovaki

N E

Anglia nga java e ardhshme do të fillojë të përdorë certifikatat dixhitale të vaksinimit

N E

Marsi i këtij viti në Republikën Çeke ishte më vdekjeprurësi që nga viti 1947

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...