Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Mungojnë punëtorët në Maqedoni, sindikata: Situata alarmante, paguani punëtorët sa duhet

Shkup, 21 qershor – Në nga fillimi i krizës Covid, nga sektori i hotelierisë janë larguar prej 4 deri në 20 mijë punonjës, shumica janë pusuar nga punëdhënësit, shumë kanë kërkuar zgjidhje në të tjerë sektorë.

Nga Sindikatat e Hotelirisë thonë se situata në sektorin e hoteleri turizmit, është alarmante.

Nga Oda e e Pavarur e Hotelierisë thonë se kompanitë e hotelierisë dhe turizmit kanë mungesë të 50 përqind të stafit, kryesisht kamerierë, recepsionistë, kuzhinierë dhe ndihmës kuzhinierë. Për të shpëtuar sezonin turistik Nga Sindikata thonë se që më herët paralajmëruan e se ata punëdhënës që nuk i respektojnë punëtorët dhe abuzojnë me situatën nuk do të tolerohen.

Porosisin punëdhënësit që kërkojnë punëtorë dhe ankohen, të punojnë për veten e tyre ose t’i kërkojnë falje punëtorëve, t’i kthejnë ata që i larguan nga puna gjatë pandemisë dhe t’i paguajnë sipas punës, me koeficientët e pagave të përshkruara në Marrëveshjen Kolektive për hotelieri dhe turizëm. Nga Sindikata inkurajojnë punonjësit në këtë sektor, që të raportojnë çdo shkelje të të drejtave të punëtorëve të te meren masat e duhura.

Postime të ngjashme

Kuvendi shkon në pushim/ Disa ligje mbesin në procedurë parlamentare

R Zh

Opinion / Etiketat e turpit

R Zh

Vaksinë kundër Kovid-19 dje kanë marrë 12.545 qytetarë

R Zh

Rreth një orë pritet për dalje nga vendi në VK Bogorodicë

D V

“Ballkani i hapur” / Me ftesë të kujt Alexandër Soros erdhi në Shkup në takimin mes Ramës, Zaev dhe Vuçiç ?

R Zh

LSDM: Zgjidhet statusi i 13.000 punëtorëve të falimentuar

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...