Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Musk thyen rekorde: 143 satelitë u lëshuan në një raketë

Andy Tran, udhëheqësi i SpaceX, tha në një video që pasoi lëshimin dje, se Falcon 9 transporton 133 satelitë komercialë dhe qeveritarë dhe 10 satelitë SpaceX.

Raketa Falcon 9 e SpaceX u ngrit në hapësirë ​​të dielën, duke mbajtur numrin më të madh të satelitëve deri më tani, tha kompania private, transmeton Telegrafi.

Raketa u hodh nga Kepi Canaveral, Florida në orën 10 të mëngjesit (4 pas mesnate CET), 24 orë më vonë sesa ishte planifikuar fillimisht, për shkak të motit të keq.

Andy Tran, udhëheqësi i SpaceX, tha në videon që shoqëroi lëshimin, se Falcon 9 transporton 133 satelitë komercialë dhe qeveritarë dhe 10 satelitë SpaceX.

“Ky është numri më i madh i satelitëve që transportohen në një mision”, shtoi ai.

SpaceX po dërgon Falcon 9 si pjesë e një programi të njohur si “rideshare”, nën të cilin ndërmarrjet më të vogla paguajnë Elon Musk për të hedhur teknologjinë e tyre në hapësirë.

SpaceX tha në një seri postimesh në Twitter se kishte vendosur 143 satelitë.

Kompania, e themeluar nga Elon Musk, dëshiron të vendosë në orbitë mijëra satelitë më të vegjël që do të formojnë një rrjet Starlink që do të sigurojë hyrje në internet me shpejtësi të lartë nga hapësira.

Disa shkencëtarë kanë shprehur shqetësimin për numrin e madh të satelitëve që rrotullohen rreth Tokës. SpaceX pretendon se ato janë krijuar për t’u djegur në atmosferë pas disa vitesh.

Postime të ngjashme

Pandemia rriti fitimet e kompanisë Dell

S.B.

Një nëndetëse 15 milionë dollarëshe për të vizituar “skutat” më të errëta të oqeaneve

S.B.

Facebook nënshkruan marrëveshje me tri firma të tjera mediale në Australi

S.B.

Facebook-u premton 1 miliard dollarë investime për gazetarinë

S.B.

Është sikur të jesh atje: Sony po punon në një pajisje të re

S.B.

Të burgosurit në Arizona duhet të qëndrojnë në burg më gjatë për shkak të defekteve në softuer

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...