Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Musliu: Bllokada bullgare na ka dëmtuar shumë në integrime

Shkup, 6 maj – Bllokada nga Bullgaria na dëmton shumë në integrime, por gjithashtu i bën dëm edhe Shqipërisë. Megjithatë në Bullgari mendoj se ata do të gjejnë forcën për të bllokuar. Ky problem është më specifik sesa ai me Greqinë, tha analisti politik Albert Musliu.

“Bullgaria bëri një gabim, ajo është e vetëdijshme për këtë dhe do të vjen një politikan dhe një qeveri që do ta vendosë përsëri në rrugën e qetësimit të të dy vendeve. Problemi këtu janë qëllimet që ekzistojnë, por do të ketë akoma mjaft njerëz të vetëdijshëm nga të dy palët për ta kapërcyer këtë”, tha Musliu.

Sipas tij, zgjidhja e këtij rasti është BE dhe se Bullgaria nuk mund të vijë në vete brenda një nate dhe të ndryshojë mendje.

“Për herë të tretë jemi viktima të lojërave të brendshme politike në BE. Ne e dimë se e gjithë BE sulmoi Macron dhe Francën në 2019 për atë që bënë. Ka situata të tilla në BE, unë mendoj se zgjidhja është në atë drejtim, jo ​​se në Bullgari ato do të ndriçohen një herë. Rruga për në BE është e vetmja mundësi, është diçka që e mban këtë vend të bashkuar. Konferenca e parë hap fonde për ne se si ndihen ata në jetën tonë. Përfitimi i dytë i madh është ndryshimi i metodologjisë, është më keq për institucionet, por më mirë për qytetarët sepse politikanët nuk do të jenë më në gjendje ta transferojnë fajin tek tjetri”, thotë Musliu.

Postime të ngjashme

Carovska: Organet hetuese do të zbardhin si është bërë furnizimi me librat shkollorë

Bekim Laçi

Pa marrëveshje me Sofjen, Shkupi nuk mund të shpresoj çelje të negociatave me BE

Bekim Laçi

Konferencë rajonale “Mbrojtja nga tregtia me fëmijë dhe eksploatimi i tyre në Ballkanin Perëndimor”

Zekirija Haxhiu

Sot mbahet mbledhja e Këshillit të BE-së, shanset për Maqedoninë janë shumë të vogla

Zekirija Haxhiu

Qeveria do të marrë vendim për taksën ekologjike dhe TVSH më të vogël për energjinë

Zekirija Haxhiu

11 qytete pa raste aktive me Covid, situata e qëndrueshme

Zekirija Haxhiu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...