Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Musliu: Tash e tre muaj mungon insulina në Kosovë, MSh të marrë veprime konkrete

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, Ganimete Musliu ka kërkuar nga Ministria e Shëndetësisë që të sigurojë urgjentisht insulinë për qytetarët që kanë nevojë për të.

Përmes një postimi në Facebook, Musliu ka thënë se ka tre muaj që insulina mungon në institucionet publike shëndetësore.

“Ka rreth tre muaj që në institucionet publike shëndetësore mungon insulina. Pacientët  janë të detyruar t’i  blejnë vetë këto ilaçe, ndonëse të njëjtat janë në listë esenciale dhe do duhej të jepen falas për pacientë tani më ato  është bërë vështirë të gjinden edhe nëpër farmaci”, shkruan Musliu.

Ajo shtoi se “Ministria e Shëndetësisë  duhet të marr veprime konkrete dhe urgjentisht të ju dalë ndihmë qytetarëve ë po ballafaqohen me këtë problem”. 

🔴Ka rreth tre muaj që në institucionet publike shëndetësore mungon insulina. Pacientët janë të detyruar t’i blejnë…

Posted by Ganimete Musliu on Thursday, June 24, 2021

Postime të ngjashme

10 karafila të bardhë për 10 jetët e humbura në aksidentin tragjik në Kroaci

D V

Rishikimi i Buxhetit për vitin 2021 – opozita thotë se nuk është bërë mbi nevojat e qytetarëve, ndryshe mendon Qeveria

D V

Zeinah Salahi, drejtoreshë e USAID-it në Kosovë

D V

Kurti thërret mbledhje të qeverisë për në orën 13:00

D V

Arrijnë në Morinë trupat e pajetë të dhjetë viktimave të aksidentit tragjik në Koraci

D V

Fabrizi: Dialogu me Kosovën, kyç për pranimin e Serbisë në BE

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...