Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Mutacioni i variantit britanik i coronavirusit, e bën vaksinën më pak efektive

Mutacioni i variantit britanik i coronavirusit i quajtur E484K ka një ndikim në efektivitetin e vaksinës.

Varianti i COVID-19 B.1.1.7 ka evoluar dhe po shkakton shqetësim për shkencëtarët, raporton media gjermane e përditshme tagesspiegel.de.

Eksperimentet nga studiuesit britanikë tregojnë se mutacioni i B 1.1.7 i quajtur E484K zvogëlon efektet e vaksinës COVID-19 nga Biontech / Pfizer. B 1.1.7 u zbulua për herë të parë në Britaninë e Madhe dhe ndërkohë është gjithashtu shumë i përhapur në Austri.

Në eksperimentet e ekipit kërkimor në Universitetin e Kembrixhit, u ndërtuan viruse artificiale që përmbajnë mutacionin E484K. A

ntitrupat nga seritë e 23 subjekteve të vaksinuara treguan një “humbje thelbësore të aktivitetit neutralizues” në krahasim me viruset pa mutacion shtesë.

Thuhet se viruset të paktën pjesërisht mund të shumohen dhe të përcillen te njerëzit e vaksinuar. Sidoqoftë, vaksina duhet të mbrojë ende nga sëmundja e rëndë COVID-19, thonë ata. Studiuesit tani dëshirojnë të kontrollojnë nëse një rritje në dozën e vaksinës është e mjaftueshme që vaksinimi Biontech të jetë plotësisht efektiv kundër mutacionit E484K.

Mutani E484K ishte identifikuar më parë në variantin e virusit nga Afrika e Jugut. Në një studim, prodhuesit e vaksinave Pfizer dhe Biontech gjithashtu kishin zbuluar se ata që vaksinuan kundër variantit nga Afrika e Jugut me sa duket ndërtojnë një përgjigje imune disi më të dobët.

Studiuesit aktualisht po supozojnë se B 1.1.7 zhvilloi në mënyrë të pavarur mutacionin E484K, dmth, që nuk ka lidhje të drejtpërdrejtë me llojin e virusit nga Afrika e Jugut. 

Postime të ngjashme

Kina reagon për akuzat e ShBA-së  mbi gjurmimin e virusit

Z H

Një vit nga shpërthimi vdekjeprurës në Bejrut

D V

SHBA-ja premton miliona vaksina për vendet në nevojë

D V

Disa të plagosur nga një sulm në Kabul

D V

Wang Yi: Kina do të jetë gjithmonë partnere e ASEAN-it

Z H

Tsikhanouskaya: E di se mund të zhdukem çdo moment

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...