Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Mutafçiev: Nuk e mohojmë të drejtën e maqedonasve që të quhen maqedonas

Sofje, 26 janar – Askush të mos e mohojë të drejtën e maqedonasve që të quhen maqedonas, thotë anëtari i Këshillit kombëtar i Partisë socialiste opozitare bullgare, Petar Mutafçiev në një intervistë për agjencisë e Sofjes, Fokus.

“Le të quhen ashtu, ne jemi bullgarë. Le të flasin maqedonisht, kjo është e drejta e tyre e plotë. Le të punojnë për të mirën e shtetit maqedonas, por të mos mundohen  ta ndryshojnë të kaluarën”, theksoi Mutafçiev, i cili është shfaqur si pasardhës i rilindasit Kuzman Shapkarev.

Sipas tij, askush nuk do të pranojë të bëjë ndonjë “proces të rilindjes së historisë”.

“Askush nuk është i interesuar për këtë. Le të shohim përpara për të ardhmen, e kaluara është e qartë”, shton Mutafçiev.

Ai vlerësoi se “Maqedonia po e ndërton kombin maqedonas vetëm në bazë të një grupi etnik”, i cili, sipas tij, çdoherë do të paraqesë problem për vendin. (Zhurnal.mk)

Postime të ngjashme

Aleanca për Shqiptarët: Fton Qeverinë të jenë më të përgjegjshëm në parandalimin e rreziqeve nga zjarret

D V

Mickoski niset drejt Koçanit

D V

Bullgaria do të dërgojë ndihmë për shuarjen e zjarreve në Maqedoni

D V

Zaevi: Unë dhe disa ministra jemi nisur drejt Koçanit

D V

Në territorin e Qytetit të Shkupit intervenime për 16 zjarre, të gjithë janë lokalizuar

D V

Po evakuohen personat e palëvizshëm dhe prona pas zjarrit në lokalitetin Pasjak në rajonin e Pehçevës-Dellçevës

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...