Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Nagavci: E presim Hotin në Kuvend javën tjetër, le të anulojë takimet me Vuçiqin

Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti dhe homologu i tij shqiptar Edi Rama janë pajtuar për shtyrjen e mbledhjes së përbashkët të dy qeverive, e paraparë këtë të premte, për datën 2 tetor, për shkak të raportimit të kreut të ekzekutivit kosovar në Kuvend.

E kjo ka shkaktuar reagimin e nënkryetares së Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Arbërie Nagavci, e cila porosit Hotin që të mos e përdorë arsyetimin e raportimit për punën 100-ditëshe para ligjvënësve me shtyrjen e takimit.

“Si inicuese e kërkesës për të thirrur në raportim Avdullah Hoti lidhur me 100-ditëshin e tij, e presim në Kuvend javën e ardhshme. Nuk ka nevojë që të anulojë mbledhjen e përbashkët me Qeverinë e Republikës së Shqipërisë. Përkundrazi. Nëse Hoti do të anulojë diçka, le të anulojë takimet me Vuçiqin me arsyetimin se nuk ka mandat nga Kuvendi për koncesionet që po i bën Serbisë dhe se duhet të raportojë para deputetëve. Me këtë anulim të takimit me Vuçiq, të paktën do të kishim një dëm më pak nga shumë që tashmë kanë sjellë”, ka shkruar Nagavci në Facebook.

Postime të ngjashme

Abdixhiku: Sot kujtojmë Ibrahim Rugovën, Adem Jasharin, UÇK-në dhe ata që dhanë jetën për liri

Dafina Vidishiqi

OVL proteston në shesh: Ministrat që fyen UÇK-në nuk ia dinë vlerën lirisë

Dafina Vidishiqi

A kanë të drejtë qytetarët të xhirojnë policinë?

Dafina Vidishiqi

Dy autobusë me pelegrinë dhe alpinistë serbë nuk lejohen të hyjnë në Kosovë

Dafina Vidishiqi

ShSKUK: 115 pacientë në trajtim nga Covid-19

Dafina Vidishiqi

Haradinaj: Kosovë, urime Dita e Çlirimit

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...