Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Nagorni-Karabak/ Beteja vazhdon edhe pasi konfirmuan takimin në Kremlin

Forcat e ushtrisë Azere dhe etnikët Armen kanë luftuar përsëri ditën e sotme ndërsa Rusia u përgatit të priste bisedime me ministrat e jashtëm të palëve ndërluftuese për t’i dhënë fund betejave më vdekjeprurëse në Kaukazin e Jugut për më shumë se 25 vjet.

Ministria e jashtme e Rusisë u citua nga agjencia e lajmeve RIA të thoshte se Armenia dhe Azerbajxhani kishin pranuar ofertën e bisedimeve pasi Kremlini ftoi ministrat e tyre të jashtëm të premten në kryeqytetin rus.

“Baku dhe Jerevan konfirmuan pjesëmarrjen e tyre në bisedimet në Moskë. Përgatitja aktive është duke u zhvilluar, ”tha zëdhënësja e ministrisë së jashtme Maria Zakharova.

Takimi i dy ministrave të jashtëm, do të jetë kontakti i parë i drejtpërdrejtë që dihet të ketë ndodhur midis dy ish-republikave Sovjetike që kur luftimet shpërthyen në konfliktin e tyre dekada të vjetër në 27 Shtator.

Më shumë se 400 njerëz janë vrarë në luftimet në dhe përreth Nago-Karabakut, një enklavë malore e cila sipas ligjit ndërkombëtar i përket Azerbajxhanit por është e populluar dhe qeverisur nga Armenët etnikë.

Postime të ngjashme

Numri i rasteve të reja nuk po zvogëlohet, masat epidemiologjike janë forcuar

T E

​Mjeku slloven infektohet pas marrjes së dy dozave të vaksinës

T E

Gjermania dënon një ish-agjent sirian për torturë

T E

Francë, përkeqësohet situata si pasojë e COVID-19 – pritet ashpërsimi i masave

T E

Blinken kërkon kthimin në mekanizmin e OKB-së për të drejtat e njeriut

S.B.

Çdo i treti gjerman nuk dëshiron të vaksinohet

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...