Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

NASA të hënën do të njoftojë një ‘zbulim të ri emocionues rreth Hënës’

Sipas lajmeve të fundit nga NASA, agjencia hapësinore ka një “zbulim të ri emocionues në lidhje me Hënën”, që do të bëhet publik të hënën më 26 tetor.

Çuditërisht, rezultatet e reja janë nga Observatori Stratosferik për Astronominë Infrared (SOFIA).

Është observatori më i madh në botë i ajrit dhe në të vërtetë është një aeroplan Boeing 747SP me një vrimë anash tij.

Ai është një Boeing 747SP i modifikuar për të mbajtur një teleskop të madh reflektues, transmeton Telegrafi.

Ndryshe nga teleskopët e lidhur me Tokën, SOFIA fluturon rreth 11 kilometra mbi tokë, lart në stratosferën e planetit tonë.

Këtu, observatori mund të ngrihet mbi 99 për qind të atmosferës që bllokon gjatësitë e valës infra të kuqe, duke e lejuar atë të studiojë universin e rrezeve infra të kuqe.

Sigurisht që është një aeroplan i zënë.

Instrumentet e SOFIA-s kanë dhënë më parë një zbulim historik të oksigjenit në atmosferën marsiane, zbulimin e parë të një lidhje molekulare në hapësirë dhe matje të panumërta të rrezeve infra të kuqe që kanë dhënë përplasjet ekzoplaneteve, zemrat e galaktikave dhe shumë më tepër – përfshirë këtë pamje mahnitëse infra të kuqe të qendra e Rrugës sonë të Qumështit.

Këtë herë, observatori i ka kthyer pamjet e saj shumë më afër shtëpisë.

“Zbulimi i ri kontribuon në përpjekjet e NASA-s për të mësuar rreth Hënës në mbështetje të eksplorimit të thellë të hapësirës”, deklaron agjencia.

Pjesëmarrësit e konferencës për media përfshijnë Naseem Rangwala nga Qendra e Kërkimeve Ames e NASA-s i cili është një shkencëtar i projektit për misionin SOFIA dhe Jacob Bleacher, shkencëtar kryesor i kërkimeve për Drejtorinë e Misionit të Kërkimit Njerëzor dhe Operacioneve në NASA.

Ne do të mësojmë më shumë rreth zbulimit të hënën, por NASA e bën të qartë se do të ketë ndikim në programin Artemis – plani ambicioz për të dërguar njerëzit përsëri në sipërfaqen hënore në vitin 2024 si një pikë kalimi për të filluar eksplorimin e Marsit në vitet 2030.

Informacioni audio do të transmetohet drejtpërdrejt në faqen e internetit të agjencisë në 12:00 pasdite të hënën 26 tetor.

Postime të ngjashme

Pas një dite me alkool, 26-vjeçarja nga Delaware hipën mbi qafën e mikut – rrëzohet me fytyrë për tokë dhe mbetet pa disa dhëmbë

S.B.

Parashutisti spanjoll hidhet nga 3.700 metra, zbret në tokë me 120 kilometra në orë – arrin ta kap kanaçen me precizitet të paparë

S.B.

Universiteti i Kentuckyt gabimisht u dërgon 500 mijë mesazhe pranimi nxënësve

S.B.

Pas një viti gjen telefonin në liqenin e tharë në Tajvan

S.B.

Gjenden dëshmi “të forta” për ekzistencën e forcës së re natyrore

S.B.

Akulli rreth Antarktikut mund të shembet nëse temperaturat globale rriten për 4 gradë celsius

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...