Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

NASA: Voyager 1 për herë të parë “dëgjoi” zërin e hapësirës ndëryjore

I nisur në Shtator 1977, Voyager 1 tani është rreth 22.7 miliardë kilometra nga Toka ose 152 herë distanca nga Toka në Diell dhe është struktura më e largët e bërë nga njeriu në hapësirë.

Voyager 1 një nga instrumentet e NASA-s i dërguar në hapësirë rreth 9 vjet më parë ka regjistruar dhe ka dërguar në Tokë një monoton të zbehtë, të përhershëm dhe të frikshëm gumëzhitje e hapësirës ndëryjore.

Tingulli i padukshëm shkaktohet nga dridhjet e vazhdueshme të gazrave në hapësirën ndëryjore, ku në sfond është zhurma në hapësirat e mëdha midis yjeve.

Sipas studiuesve në Universitetin Cornell në Shtetet e Bashkuara, këto dridhje, të quajtura valë plazma të përhershme, janë zbuluar në radio frekuencat dhe janë shumë të dobëta për t’u dëgjuar nga veshi i njeriut.

I nisur në Shtator 1977, Voyager 1 tani është rreth 22.7 miliardë kilometra nga Toka ose 152 herë distanca nga Toka në Diell dhe është struktura më e largët e bërë nga njeriu në hapësirë. Duke vizituar Jupiterin (1979) dhe Saturnin (1980) dekada më parë dhe duke vazhduar “Odisenë” e tij përtej skajeve të sistemit tonë diellor (perëndimi i diellit), ai vazhdon të mbledhë dhe transmetojë të dhëna, duke i lejuar shkencëtarët të kuptojnë më mirë hapësirën ndëryjore.

Rajonet e mëdha midis sistemeve yjore (diellore) të galaktikës sonë nuk janë plotësisht të zbrazëta, pasi materia dhe rrezatimi përbëjnë të ashtuquajturin mjedis ndëryjor ose ndëryjor. Rreth 15% e materies së dukshme të galaktikës sonë përbëhet nga gazra të tillë ndëryjor, pluhur dhe grimca rrezesh kozmike.

Pjesa më e madhe e mjedisit ndëryjor është në formën e plazmës jonizuese (me ngarkesë elektrike). Në këtë krijesë midis yjeve ka vetëm 0,1 atome për centimetër kub, ndërsa në ajrin e Tokës ka miliarda atome.

Më parë, “Voyager 1” kishte zbuluar shqetësime në gazrat ndëryjore, të cilat janë shkaktuar nga shpërthimet diellore periodike. Tani anija ka zbuluar dridhjet e përhershme të gazrave, të cilat nuk kanë lidhje me aktivitetin diellor dhe shkaktojnë një gumëzhitje me një frekuencë prej rreth 3 kHz.

Postime të ngjashme

WhatsApp sjell dy ndryshime në reja në aplikacion, ja për çfarë bëhet fjalë

Dafina Vidishiqi

Microsoft njofton datën kur do t’i jep fund mbështetjes për Windows 10

Dafina Vidishiqi

Samsung hyn në Evropë me marrëveshjen me rrjetin 5G të Vodafone në Britani

Lea Muslija

Panel diskutim për teknologjinë 5G

Zekirija Haxhiu

Këto 6 gjëra nuk duhet t’i ndani asnjëherë në mediat sociale

Dafina Vidishiqi

Edicioni i 9-të i ICT Awards shpall fituesit, një dekadë teknologji që flet shqip

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...