Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Nasa zbulon asteroidin e rallë i cili vlen 10.000 kuadrilion dollarë

Zhurnal Ads

Një asteroid i rrallë që supozohet se është i përbërë kryesisht prej metali është duke u hulumtuar dhe mendohet të kapë vlerën e rreth 10,000,000,000,000,000,000 dollarë.

Shumica e asteroideve janë të përbërë nga akull dhe shkëmb, por asteroidi 16 Psyche është i përbërë nga një sasi e madhe me hekuri dhe nikeli gjithashtu mendohet të përmbajë edhe ar.

Pamjet e para ultraviolet të 16 Psyche janë lëshuar nga The Planetary Science Journal, duke treguar se është një nga objektet më të mëdha në rripin asteroid të sistemit diellor.

Kështu, për të parë një vështrim edhe më nga afër, NASA po dërgon një anije kozmike te asteroidi pasi mund të japë një pasqyrë të bërthamave planetare.

Asteroidi Psyche thuhet se ndodhet afërsisht në 230 milionë milje (370 milion kilometra) nga Toka.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

“Spidermani” francez ngjitet në një nga ndërtesat më të larta në Frankfurt

admin

Parashutisti kërcen 7620 metra në rrjetë pa parashutë

admin

Pas një mijë vjetëve, fshati austriak me emrin ‘F…’ do të riemërtohet

S.B.

Nesër eklipsi i plotë diellor, Toka do të errësohet për disa minuta

T E

Ai pa ndonjë pajisje sigurie, poshtë të gjithë në ethe! Vetëm me duar, ‘alpinisti’ ngjitet në rrokaqiellin më të lartë në Parisin qendror

admin

Elon Musk tallet me vaksinat

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...