NATO dëbon tetë rusë nga misioni i saj, punuan fshehurazi si spiunë

NATO ka dëbuar tetë diplomatë rusë për të cilët thuhet se kanë punuar fshehurazi si oficerë të inteligjencës.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, aleanca ushtarake gjithashtu ka përgjysmuar madhësinë e misionit të Moskës që punon në selinë e saj në Bruksel në 10.

Kjo është hera e parë që NATO ka ndërmarrë një veprim të tillë kundër Moskës që kur dëboi shtatë diplomatë rusë nga misioni pas helmimeve nga spiunët në Salisbury në vitin 2018.

Zyrtarët rusë akuzuan Perëndimin se po përdorte Moskën si një “bishë e frikshme”.

“Perëndimi kolektivisht po vazhdon politikën e tij të konfrontimit diplomatik me Rusinë”, tha zëvendës ministri i jashtëm rus Alexander Grushko.

Sky News raportoi se dëbimet erdhën “në përgjigje të aktiviteteve të dyshuara malinje ruse, përfshirë vrasjet dhe spiunazhin”.

Marrëdhëniet midis NATO -s dhe Rusisë janë tensionuar që kur Moska aneksoi gadishullin e Krimesë të Ukrainës në vitin 2014. 

Related posts

Talibanët i largojnë gratë nga kamerat televizive

D V

COVID-19 shkakton rënien më të madhe të jetëgjatësisë prej Luftës së Dytë Botërore

D V

Përmbytjet në Gjermani dhe Belgjikë-Numri i të vdekurve rritet në 160

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More