Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Navalny i bën thirrje BE-së të sanksionojë oligarkët rusë

Politikani opozitar rus, Aleksei Navalny, i ka bërë thirrje Bashkimit Evropian (BE), që të ‘sanksionojë kriminelët’ që rrethojnë presidentin rus Vladimit Putin.

Gjatë një video-konference me eurodeputetët të mbajtur të premten, kritiku i Kremlinit tha se oligarkët rusë ‘e kanë kapur përkohësisht pushtetin’ dhe blloku prej 27 vendeve, duhet të zhvillojnë një strategji të re për raportet me Moskën.

Në mënyrë të veçantë, Navalny i bëri thirrje BE-së që të vëzhgojë pasuritë e miliarderëve rusë si Roman Abramovich, Alisher Usmanov dhe Arkady Rotenberg, që sipas tij, të gjithë kanë lidhje të ngushta me Kremlinin.

Muajin e kaluar, BE dhe Britania vendosën të ngrijnë asetet dhe ndaluan udhëtimin e gjashtë zyrtarëve të lartë ruse, për “atentatin e mbetur në tentative” të 44-vjeçarit Navalny, që ndodhi gjatë muajit gusht.

Navalny, një kritik i madh i Putinit dhe një aktivist kundër korrupsionit, e ka fajësuar presidentin rus, se qëndron prapa helmimit të tij.

Ai u lirua nga një spital në Berlin më 22 shtator, pasi kishte qëndruar për trajtim për 32 ditë.

Përveç sanksioneve kundër oligarkëve rusë, Navalny ka kërkuar nga BE gjithashtu që të mos njohë rezultatet e zgjedhjeve të përgjithshme 2021 në Rusi, nëse kundërshtarëve politikë u ndalohet të kandidojnë.

Postime të ngjashme

Muzeu Kombëtar i Ndërtimit në Uashington rihapi dyert e tij pas më shumë se një viti

N E

Organizata Botërore e Shëndetësisë variantin indian të koronavirusit e klasifikon si “shqetësim global”

N E

Humbin jetën 11 persona gjatë një sulmi të armatosur në Nigeri

N E

Italia gjatë 24 orëve të fundit regjistron 5.080 raste të reja me Kovid-19

N E

Pfizer-Biontech: Nuk ka nevojë të zhvillohet një formulë e re e vaksinave

N E

Në Angli nuk është regjistruar asnjë vdekje si pasojë e Kovid-19

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...