Agjencia Zhurnal.mk
Kulturë

Ndahet nga jeta kompozitori i njohur

Ka vdekur kompozitori i hiteve “Bat Out Of Hell” dhe “Total Eclipse Of The Heart”.

Jim Steinman, kompozitori shumëngjyrësh që qëndron pas hiteve si Bat Out Of Hell dhe Total Eclipse Of The Heart, ka vdekur në moshën 73 vjeçare, shkruan BBC.

Vëllai i tij Bill i tha Associated Press se kompozitori dhe producenti ka vdekur nga dështimi i veshkave të hënën pasi ishte i sëmurë për disa kohë.

“Më ka marrë malli për të tashmë,” shtoi ai.

Këngëtari Meat Loaf, me të cilin Steinman shënoi hitet e tij më të mëdha, i dha lamtumirë me fjalët: Fluturo Jimmy Fluturo”.

Bonnie Tyler gjithashtu bëri homazhe, duke thënë se ajo ishte “absolutisht e shkatërruar” nga lajmet për vdekjen e shokut të saj.

Jashtë muzikës, “ai ishte gjithashtu një qenie qenie qesharake, e mirë, mbështetëse dhe thellësisht e kujdesshme”, shkroi këngëtari uellsian.

I njohur për prodhimet e tij bombastike, operistike, Steinman arriti famën më të madhe më 1977 me albumin Meat Loaf Bat Out Of Hell.

Ai më vonë fitoi çmimin “Albumi i vitit” në Grammy për punën e tij në “Falling Into You” të Celine Dion dhe punoi në muzikalin e Andrew Lloyd Webber, Whistle Down The Wind, i cili u hap në West End më 1998. 

Postime të ngjashme

Smithsonian rihap tetë nga muzetë e famshëm

S.B.

Monumenti i rëndësishëm i kulturës sonë kombëtare

S.B.

Jean-Michel Basquiat artisti i parë me dy vepra në ankand

S.B.

Rikthehet muzika në La Scala

S.B.

Albert Z. Zholi: “Melodia e jetës” vëllimi me drithërime poetike i Lumnie Hotit

S.B.

Filmi i Blerta Bashollit, “Zgjoi” do të shfaqet në rrjete kinemash në tri kontinente

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...