Agjencia Zhurnal.mk
Kulturë

Ndahet nga jeta piktorja e njohur, Lumturi Blloshmi

Zhurnal Ads

Piktorja e njohur Lumturi Blloshmi nuk jeton më. Ajo është ndarë nga jeta sot, në moshën 76 vjeçare, pasi nuk e ka fituar dot betejën me Covid-19.

Lumturi Blloshmi u lind më 1944 në Tiranë. U diplomua për pikturë në Institutin e Lartë të Arteve, sot (AAB). Ka punuar në disa institucione kulturore, së fundmi në Institutin e Monumenteve të Kulturës në Tiranë.

Blloshmi ekspozuar rregullisht para viteve ’90 dhe me të njëjtin rritëm ka ekspozuar dhe pas tyre, por me të vetmin dallim, që lidhet me realizimin e një numri në rritje të ekspozitave vetjake, si brenda dhe jashtë vendit.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Berat, kthim në identitet për afreskun e kishës së Shën Triadhës

S.B.

“Wake Up on Mars” çon në Zvicër dramën e familjes refugjate nga Kosova

S.B.

“T’i puth syçkat”/ Ndrenika reagon pas letrës emocionuese të Zhustit. Aktori tregon si e përjetoi dedikimin

S.B.

Obama boton kujtimet nga jeta në Shtëpinë e Bardhë

admin

“Fjalori gjerman” i vëllezërve Grimm kremton 60-vjetorin

S.B.

Vako – maestroja që ngriti në tjetër nivel këndimin koral në Shqipëri

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...