Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Ndalimi në internet: Nuk do të jetë më e mundur të shkruhet se një pandemi nuk ekziston

Rrjeti social Twitter njoftoi të mërkurën se përdoruesit do të duhet të heqin shkrime të reja që përcjellin pretendime të dëmshme, të rreme ose mashtruese në lidhje me vaksinimin kundër COVID-19, duke zgjeruar rregullat e saj mbi dezinformimin c coronavirus.

Facebook dhe Google kanë njoftuar gjithashtu ndalime për pretendime të rreme në lidhje me vaksinat që bien ndesh me informacionin nga ekspertët e shëndetit publik në javët e fundit.

Siç deklaruan ata, mund të kërkohej nga përdoruesit të hiqnin shkrimet në Twitter me pretendime të rreme që sugjerojnë se vaksinat “përdoren për të dëmtuar ose kontrolluar me qëllim popullatën, përfshirë deklaratat në lidhje me vaksinat që bëjnë thirrje për komplot të qëllimshëm”, transmeton Telegrafi.

Ata gjithashtu thanë në Twitter se nga fillimi i vitit të ardhshëm, ata mund të fillojnë të etiketojnë ose paralajmërojnë shkrime në Twitter  që promovojnë “thashetheme të pabazuara, pretendime të diskutueshme, si dhe informacione jo të plota ose jashtë kontekstit” për vaksinat.

Një zëdhënëse e Twitter tha se kompania, së bashku me partnerët e shëndetit publik, do të përcaktonin se cilat keqinformime në lidhje me vaksinat ishin mjaft të dëmshme për të justifikuar heqjen e tyre.

Facebook dhe Google kanë njoftuar gjithashtu ndalime për pretendime të rreme në lidhje me vaksinat që bien ndesh me informacionin nga ekspertët e shëndetit publik në javët e fundit.

Postime të ngjashme

WhatsApp jashtë funksionimit në këto modele iPhone

T E

Ankohen autoritetet kineze: Jemi 30 vjet larg zhvillimeve teknologjike

S.B.

Xiaomi patenton një lloj të ri të kamerës selfie

S.B.

Ky është postimi i parë në Twitter, për ta blerë atë janë ofruar 2.5 milionë dollarë

S.B.

A është ky një nga Androidet më të mirë për vitin 2021?

S.B.

Thashethemet e çuditshme po qarkullojnë në internet: Jo, Elon Musk nuk ka vdekur

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...