Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Ndër vendet e para/ Mediat izraelite: Shqipëria miraton përkufizimin e IHRA mbi antisemitizmin

Zhurnal Ads

Mediat në Izrael i kanë bërë jehonë sot miratimit në Parlamentin Shqiptar të Rezolutës “Për miratimin e përkufizimit të përdorshëm për antisemitizmin, përcaktuar nga Aleanca Ndërkombëtare për Përkujtimin e Holokaustit”.

“The Jerusalem Post” shkruan sot se Shqipëria është ndër të parat vende me shumicë-myslimane që miraton përkufizimin.

SHKRIMI I PLOTE
Parlamenti shqiptar ka mbështetur punën e Aleancës Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit (IHRA) për përkufizimin e antiSemitizmit duke e bërë Shqipërinë një nga vendet e para me shumicë-myslimane që miraton përkufizimin.

Përkufizimi i IHRA, një organizatë ndërqeveritare që përfshin 34 vende anëtare, është një klasifikim i antisemitizmit i rënë dakord ndërkombëtarisht dhe i përdorur për të ndihmuar në përcaktimin dhe luftimin e antisemitizmit në vendet që e kanë miratuar atë.

Vendimi i sotëm vjen përpara Forumit të Ballkanit Kundër Anti-Semitizmit që po zhvillohet në partneritet midis Parlamentit të Republikës së Shqipërisë, Lëvizjes Kundër Anti-Semitizmit dhe Agjencisë Hebraike për Izraelin,
Konferenca,që fillon të Mërkurën e ardhshme, kërkon të krijojë një front të bashkuar mes vendeve të Ballkanit për të punuar së bashku kundër antisemitizmit.

Pjesëmarrësit janë: Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, Kryetarët e Parlamenteve nga Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia e Veriut, plus zyrtarë nga Kombet e Bashkuara, Shtetet e Bashkuara, Mbretëria e Bashkuar dhe Izraeli.

“Është një lajm i mirë që ne, shqiptarët dhe popujt e Ballkanit Perëndimor, një rajon që ka vuajtur më shumë se çdo pjesë tjetër e botës, pasojat e pikëpamjeve dhe qëndrimeve etno-centriste dhe fetare-centriste, bashkohemi në këtë veprim emancipues të civilizimit bashkëkohor: lufta kundër antisemitizmit, ”tha Gramoz Ruci, Kryetari i Parlamentit të Shqipërisë.

“Të gjithë kombet që gjatë gjithë historisë kanë mbrojtur hebrenjtë nga shfarosja dhe i mbështesin ata sot kundër stigmës kanë të drejtë të jenë krenarë. Por ne shqiptarët kemi më shumë arsye për të qenë krenarë sepse Shqipëria është i vetmi vend në Evropë ku të gjithë hebrenjtë u morën nën mbrojtje dhe u shpëtuan gjatë Luftës së Dytë Botërore. Atdheu ynë, Shqipëria, në kohë të vështira ka shërbyer si një tokë rezervë për hebrenjtë. ”

Drejtori i Lëvizjes Anti-Semitiste Sacha Roytman-Dratëa përgëzoi parlamentin shqiptar për miratimin e përkufizimit të antisemitizmit nga IHRA dhe shprehu se vendet e tjera, përfshirë shtetet me shumicë myslimane, do të vepronin në mënyrë të ngjashme.

“Në një kohë kur antisemitizmi po rritet në të gjithë botën, përkufizimi i IHRA nuk ka qenë kurrë më i rëndësishëm. Miratimi i përkufizimit të IHRA-së bën të qartë se antisemitizmi nuk ka vend në shoqëritë e lira, demokratike dhe tolerante si Shqipëria.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Shqiptari bën hatanë në Itali, përplas makinën e ndalur, plagosen rëndë tre vajza

T E

Kodi zgjedhor, Rama: Meta ta kthejë sa më parë, do e votojmë fiks siç është

admin

“Gjykata Kushtetuese të ngrihet sa më shpejt”/ Thirrje nga ambasadorja franceze: Këshilli Politik të vazhdojë punën

admin

Shqipëria nën ujë, Peleshi: Tani që pushoi shiu e kemi situatën nën kontroll

T E

Burgjet vatër e kuqe nga Covid-19, zero transparencë

admin

Rama: Kemi bërë gjënë e duhur me koalicionet

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...