Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Ndërmarjet komunale do të përfitojnë nga shteti nga një pagë minimale për të punësuarit

Zhurnal Ads

Shkup, 19 tetor – Qeveria në bashkëpunim me institucionet shtetërore do të përpiqet të gjejë një zgjidhje për shlyerjen e normave të interesit për borxhet që kanë kompanitë e shërbimeve publike ndaj institucioneve shtetërore, dhe në periudhën e ardhshme përmes një mase të njëhershme ndërhyrje do të mbështesë kompanitë e shërbimeve publike në shumën e një page minimale për punonjësit, tha sot kryeministri Zoran Zaev në një takim me përfaqësuesit e Shoqatës së Ofruesve të Shërbimeve Komunale – ADKOM, e cila përfaqëson ndërmarrjet publike në vendin tonë.

Në takim, i cili u ndoq nga Ministri i Financave Fatmir Besimi, dhe përmes një lidhje online dhe Zëvendës Kryeministrit i ngarkuar me çështjet ekonomike, koordinimin e departamenteve ekonomike dhe investimet Fatmir Bytyqi, ata diskutuan situatën dhe sfidat aktuale me të cilat përballen shërbimet publike në vendi dhe mundësitë për të ruajtur cilësinë e shërbimeve për qytetarët në periudhën e ardhshme të krizës të shkaktuar nga pandemia e virusit KOVID-19, tha qeveria.

Përfaqësuesit e ADKOM, të kryesuar nga kryetari Zoran Georgiev, e informuan Kryeministrin për problemet aktuale dhe kërkesat e Shoqatës së Ofruesve të Shërbimeve Komunale në lidhje me stimujt dhe subvencionet tatimore dhe të tjera financiare në mënyrë që të përmirësojnë efikasitetin e funksionimit të tyre.

Kryeministri dhe Ministrat shqyrtuan kërkesat e tyre dhe shprehën vullnetin e tyre të fortë për t’i dhënë atyre mbështetje të fortë në periudhën e ardhshme.

“Së bashku ne kemi kapërcyer një sezon të vështirë dhe shteti ndjen një detyrë të ndihmojë shërbimet publike. “Ne do ta bëjmë atë duke forcuar bashkitë përmes paketës së ardhshme të decentralizimit,” tha kryeministri Zaev, tha qeveria në një deklaratë.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Bastisje në Hasanbeg, gjendet armë zjarri dhe heroinë, arrestohet një person

Z H

CIVILI me dënim për përhapjen e urrejtjes etnike nga “Komitët” dhe kërkesë te institucionet për sanksionimin sjelljes së tillë

T E

U emërua sekretar gjeneral në Qeveri, Mançevski tërhiqet nga politika

T E

Covid 19/ 1348 pacientë të hospitalizuar në Maqedoni të Veriut

Z H

VMRO-DPMNE: 22 të vdekur dhe 30% nga të testuarit pozitiv me Covid-19, çfarë duhet të ndodhë që Filipçe të jep dorëheqje

admin

Mickoski kërkon takim liderësh

E.E.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...