Ndërron jetë Donald Rumsfeld, ish-sekretari i mbrojtjes i SHBA-së

Donald Rumsfeld, i cili krijoi një karrierë mbresëlënëse në Uashington duke shërbyer nën katër presidentë, por trashëgimia e të cilit u përcaktua kryesisht nga mandati i tij si sekretar i mbrojtjes gjatë luftës në Irak, ka vdekur, njoftoi familja e tij të mërkurën. Ai ishte 88 vjeç.

 

Sipas mediave amerikane, përcjell Telegrafi, Rumsfeld, një këshilltar i pushtetit me një stil të ashpër, kishte një karrierë të gjatë në jetën publike që zgjati pesë dekada.

Ai kishte qenë një kongresmen dhe një shef i stafit të Shtëpisë së Bardhë, dhe gjithashtu kishte një karrierë të suksesshme të korporatave.

Por ishte mandati i tij i dytë si sekretar i Mbrojtjes nga 2001 në 2006 – gjatë periudhës më të trazuar të luftërave në Irak dhe Afganistan – për të cilën ai është më i njohur. 

Related posts

Realizohet videotelefonatë nga hapësira

Redaksia

Shkon në 120 numri i viktimave si pasojë e përmbytjeve në Gjermani

N E

Talebanët vrasin familjarin e gazetarit të Deutche Welle

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More