Ndërron jetë Kurt Westergaard, njeriu që nxiti reagime të shumta pas publikimit të karikaturës së profetit Muhamed

Karikaturisti danez Kurt Westergaard, i njohur për karikaturën e tij të diskutueshme të profetit Muhamed, vdiq në moshën 86 vjeç, ka bërë të ditur familja e tij të dielën.

 

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Westergaard vdiq i qetë në gjumë pas një sëmundjeje të gjatë, njoftoi gazeta daneze Berlingske, duke cituar familjen e tij.

Artisti u bë i njohur ndërkombëtarisht në vitin 2005 pasi një seri vizatimesh të tij u botuan në të përditshmen konservatore, Jyllands-Posten nën titullin, “Fytyra e Muhamedit”.

Ilustrimet, të cilat fillimisht kaluan pa u vërejtur, përfundimisht ndezën krizën më të madhe të politikës së jashtme të Danimarkës që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore.

Një nga karikaturat që shkaktoi një reagim të veçantë tregonte profetin që kishte veshur një çallmë në formën e një bombe.

Dy javë pas botimit të serisë, demonstrimet kundër tij u mbajtën në Kopenhagë dhe ambasadorët nga vendet myslimane në Danimarkë protestuan gjithashtu.

Por zemërimi u përshkallëzua përtej Danimarkës, në të gjithë botën myslimane në shkurt të vitit 2006.

Protestat në vendet myslimane shpejt u kthyen në dhunë. Ambasadat daneze dhe norvegjeze u sulmuan dhe dhjetëra njerëz u vranë.

Karikaturat përfundimisht çuan në një debat rreth kufijve të fjalës së lirë dhe pyetjeve rreth fesë. 

Related posts

Kryeministri i Izraelit viziton Egjiptin pas një dekade

N E

Talebanët po gënjejnë, thotë ministri i jashtëm i Francës

D V

Në Itali, 99% e viktimave të koronavirusit s’ishin të vaksinuara

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com