Agjencia Zhurnal.mk
Showbiz

Ndërron jetë projektuesi legjendar i modës, Pierre Cardin

Dizajneri i famshëm francez, Pierre Cardin, raportohet se ka ndërruar jetë në moshën 98 vjeçare.

Familja e tij deklaroi se ai vdiq në një spital në Neuilly, në perëndim të Parisit.

Projektuesi francez i modës Pierre Cardin vdiq në një spital në Neuilly, në perëndim të Parisit, të martën në moshën 98 vjeçe’, i tha familja e tij agjencisë së lajmeve AFP.

“Ishte një ditë e trishtë për gjithë familjen tonë. Pierre Cardin nuk është më me ne”, thuhet në deklaratën e tyre.

Por, kush ishte Pierre Cardin?

Ai ka lindur në vitin 1922 afër Venecias në Italinë Veriore, familja e tij emigroi në Francë kur ai ishte i vogël.

U rrit në qytetin industrial francez të Saint Etienne. Në moshën 17 vjeç u bë një nxënës i një rrobaqepësi në Vichy dhe tashmë ishte i specializuar në kostumet e grave.

Më pas u transferua në Paris, ku projektoi setet dhe kostumet magjepsëse për filmin “Beauty and the Beast”.

Pas një pune me Christian Dior, Cardin themeloi shtëpinë e tij të modës në 1950. Në dekadat në vijim ai ndërtoi edhe një perandori globale të biznesit.

Cardin ishte projektori i parë që shiti koleksionet e rrobave në dyqane në fund të viteve 1950, dhe i pari që hyri në biznesin e licencimit të parfumeve, aksesorëve dhe madje edhe ushqimit – një nxitës kryesor i fitimit për shumë shtëpi të modës.

Postime të ngjashme

Projekti më i ri muzikor nga Vlora Kastrati Shala quhet “Fustani me pika”

T E

Xhirimet për filmin e Princeshës Diana po vazhdojnë në Gjermani, aktorja Kristen Stewart portretizon monarken e ndjerë

S.B.

Blake Shelton thotë se Adam Levine ia ka borxh një performancë në dasmën e tij

S.B.

George Clooney mori qenin në audicion për t’u pranuar si aktor në një film

S.B.

Arjola Demiri mahnit me linjat trupore, ndërsa merr poza atraktive para pasqyrës

S.B.

I dashuri i Genta Ismajlit paralajmëron projektin e saj të ri me dedikime dashurie në shqip ndaj këngëtares

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...