Kulturë

Ndërron jetë regjisori i njohur Muharrem Fejzo

Zhurnal Ads

Dita e sotme ka nisur me një lajm të trishtë për kinematografinë dhe artin shqiptar.

Regjisori i njohur Muharrem Fejzo ka ndërruar jetë në moshën 87 vjeçare nga COVID-19.

Lajmin e trishtë e ka dhënë djali i tij, Joe Fejzo me anë të një postimi në rrjete sociale.

“Lamtumirë babo. Pusho në paqe në krahët e të madhit Zot, e të gjithë të dashurve atje sipër. Më fal që nuk të përkëdhela dot, e stë dhashë dot një got uje, nuk mertiton një ikje të tillë. Artisti ynë. Miku ynë. Babai i përgjëruar. Bashkëshorti i jetës”, shkruan ai.

Muharrem Fejzo kreu Liceun Artistik për skulpturë në 1954-ën. Fillimisht nisi punë si skenograf në operetat “Rusalka”, “Nusja e shitur”, shkruan shqiptarja.com.

Ka realizuar disa buste në Shqipëri, si atë të “Zonjës Çure” etj.

Më 1966 diplomohet për aktor dhe më tek si regjisor në Institutin e Lartë të Arteve.

Ka bërë regjinë e filmave më të rëndësishëm në kinematografinë tonë, si “Mësonjtrotja”, “Muri i gjallë”, “Operacion zjarri”, “Pranverë e hidhur”, “Mëngjese të reja”.

Ai mbante titullin “Naim Frashëri” dhe “Mjeshtër i madh”.

Postime të ngjashme

Shoqata humanitare “Jetimat e Ballkanit” hapet edhe në Angli

admin

“Qyteti im gjatë pandemisë” me imazhe të jetës në kontraste

S.B.

Gjendet e pajetë aktorja e njohur

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...