Ndërsa iu afrua postbllokut të talebanëve, përkthyesi afgan për ushtrinë amerikane vuri këmbën mbi gazin e veturës – por ai nuk u pa më i gjallë

Sohail Pardis po voziste nga shtëpia e tij në kryeqytetin afgan Kabul për në provincën Khost për të marrë motrën e tij për festimet e festës së Bajramit për të shënuar fundin e Ramazanit.

 

Supozohej të ishte një rast i lumtur për ta përjetuar me familjen.

Por siç shkruan CNN, përcjell Telegrafi, gjatë udhëtimit pesë-orësh më 12 maj, ndërsa Pardis, 32, kalonte nëpër një pjesë të shkretëtirës, automjeti i tij u bllokua në një pikë kontrolli nga militantët talebanë.

Vetëm disa ditë më parë, Pardis i kishte thënë në besim shokut të tij se po merrte kërcënime me vdekje nga talebanët, të cilët kishin zbuluar se ai kishte punuar si përkthyes për Ushtrinë e Shteteve të Bashkuara për 16 muaj gjatë konfliktit 20-vjeçar.

“Ata po i thoshin atij se ti je një spiun për amerikanët, ju jeni sytë e amerikanëve dhe ju jeni të pafe, dhe ne do t’ju vrasim ju dhe familjen tuaj”, i tha shoku dhe bashkëpunëtori i tij Abdulhaq Ayoubi, CNN.

Ndërsa iu afrua postbllokut, Pardis vuri këmbën mbi gazin për të shpejtuar. Por ai nuk u pa më i gjallë.

Fshatarët që ishin dëshmitarë të incidentit i thanë Gjysmëhënës së Kuqe se talebanët qëlluan makinën e tij para se ajo të devijonte dhe të ndalonte.

Ata më pas e tërhoqën Pardisin nga automjeti dhe ia prenë kokën.

Pardis ishte një nga mijëra përkthyes afganë që punuan për ushtrinë amerikane dhe tani përballen me persekutim nga talebanët, pasi grupi fiton kontrollin e pjesëve më të gjera të vendit.

Në një deklaratë të lëshuar në qershor, talibanët thanë se nuk do të lëndojnë ata që punuan së bashku me forcat e huaja.

Një zëdhënës i talebanëve i tha CNN se ata po përpiqeshin të verifikonin detajet e incidentit por tha se disa incidente nuk janë ato që janë portretizuar të jenë, përcjell Telegrafi.

Por ata që folën me CNN thanë se jeta e tyre tani është nën kërcënim ndërsa talebanët fillojnë sulmet hakmarrëse pas tërheqjes së SHBA-së nga Afganistani.

Në kulmin e luftës, kishte rreth 100,000 trupa amerikane në vend, si pjesë e një force të NATO-s.

“Ne nuk mund të marrim frymë këtu. Talibanët nuk kanë mëshirë për ne”, tha Ayoubi.

Ndryshe, rreth 18,000 afganë që kanë punuar për ushtrinë amerikane kanë aplikuar për një program të Vizave të Emigrantëve Specialë që do t’i lejonte ata të shkonin në Shtetet e Bashkuara.

Më 14 korrik, Shtëpia e Bardhë tha se po fillonte një përpjekje për të zhvendosur mijëra përkthyes afganë që punuan për SHBA dhe jetët e të cilëve tani janë në rrezik.

Evakuimi do të fillojë në javën e fundit të korrikut për aplikantët e Vizave të Emigrantit Special (SIV) tashmë në proces, tha sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki në një konferencë.

Related posts

SHBA: Anëtari i dyshuar i Shtetit Islamik pritet ta pranojë fajësinë

D V

Britania e Madhe ka rekomanduar dozë e tretë personave mbi moshën 50-vjeçare

N E

Zgjedhjet presidenciale në Bullgari do të mbahen me 14 nëntor

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More