Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Ndërtohet i pari tren mallrash me 350 km/orë

Një tren mallrash me shpejtësi të lartë që operon deri në 350 km/orë doli nga linja e prodhimit e shoqërisë hekurudhore në Tangshan, në provincën Hebei, në Kinën veriore, dorëzuar nga prodhuesi hekurudhor kinez “CRRC Tangshan Co”, shkruan “Xinhua”.


Sipas kompanisë, modeli i ri është i pari tren mallrash në botë që arrin shpejtësinë e 350 km/orë.
Treni është i pajisur me dyer të gjera 2.9 metra për të siguruar ngarkimin dhe shkarkimin e shpejtë të mallrave dhe ka një normë të shfrytëzimit të hapësirës së ngarkesës prej 85%.

Postime të ngjashme

Sulmi terrorist në Suedi, ja çfarë deklaroi policia: Agresori një 20 vjeçar nga Afganistani

S.B.

Pavarësisht vrasjeve, në Mianmar vazhdojnë protestat

S.B.

Sa % e zviceranëve kanë antitrupa

S.B.

SHBA shpreh shqetësim për gjobat ruse kundër REL-it

S.B.

BE paralajmëron për një krizë shoqërore pas pandemisë

S.B.

OKB: Mësimi në distancë `emergjencë katastrofike arsimore`

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...