Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Ndiheni të lodhura? Shkak mund të jetë kjo mangësi që prek shpesh gratë mbi 40 vjeç

Ndjenja e lodhjes, dhembjes dhe e rraskapitjes mund të jetë tregues se diçka po ndodh me shëndetin tuaj.

Kur trupi juaj ka shumë histaminë, kjo mund të bëjë që ju të përjetoni ato efekte anësore. Sidoqoftë, ka disa ndryshime të lehta të jetesës që mund të bëni për të mbajtur larg këto simptoma.

“Nuk mund t’ju them se sa shpesh flas me pacientët dhe zbuloj se burimi i shumë prej sfidave të tyre shëndetësore rezulton të jetë intoleranca ndaj histaminës”, vëren Amy Myers.

“Histamina është një përbërje e bërë nga trupi dhe gjendet në shumë ushqime, dhe roli i saj është të shkaktojë një përgjigje të menjëhershme inflamatore; ajo shërben si një flamur i kuq në sistemin tuaj imunitar, duke i treguar trupit tuaj për sulmuesit e mundshëm. Por nëse nuk e prisni histaminën siç duhet, ajo grumbullohet në rrjedhën tuaj të gjakut”. Rezultati: lodhje, dhimbje trupi dhe simptoma të ngjashme me alergjinë.

Tetëdhjetë për qind e të sëmurëve janë femra mbi 40 vjeç, por shumica nuk diagnostikohen. “Shumë nuk e dinë kurrë se cili është shkaku kryesor i simptomave të tyre”, thotë Dr. Myers. Një shkak kryesor i mbingarkesës: një mungesë gjenetike në DAO, një enzimë që prish histaminën. Mjeku juaj mund të kryejë teste për të konfirmuar një mbingarkesë, por nëse po përjetoni simptoma, shmangni ushqimet e pasura me histaminë për 30 ditë: Kjo përfshin djathin, uthullën, arrat, mishin e përpunuar, alkoolin, dhe çajin e zi dhe të gjelbër. Simptomat duhet të lehtësohen brenda një jave, dhe pas një muaji, ju mund të rivendosni ngadalë ushqime për të parë se cilat shkaktojnë simptoma. 

Postime të ngjashme

Pse njerëzit djersiten kur nuk duhet?

Dafina Vidishiqi

Çfarë ndodh me trupin tuaj kur eliminoni qumështin nga dieta?

Dafina Vidishiqi

Vetitë magjike të bishtave të qershive dhe përfitimet që ato i sjellin shëndetit

Dafina Vidishiqi

Goja juaj mban aromë të keqe? Shpëtoni nga ky problem me këtë përzierje

Dafina Vidishiqi

Dhjetë organet më të rënda në trupin tonë: Vetëm një organ peshon gati pesë kilogramë!

Dafina Vidishiqi

Një banjë e ngrohtë mund t’ju ndihmojë të bini në gjumë më shpejt dhe të keni gjumë cilësor

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...